Europa i świat po 1989 roku

19.09.2019

M. Gorbaczow publikuje książkę uważaną za polityczny testament

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow opublikuje książkę, przedstawianą jako jego polityczny testament. Autor głasnosti i pierestrojki przedstawia w niej swoją wizję XXI wieku – poinformował w czwartek jego francuski wydawca, wydawnictwo Flammarion.

Książka pierwszego i jedynego prezydenta ZSRR, mającego obecnie 88 lat, po francusku nosi tytuł "Le futur du monde global" (Przyszłość globalnego świata). 23 września ukaże się ona w Niemczech, a 2 października we Francji.

CZYTAJ TAKŻE

Gorbaczow ostrzega, że "globalna polityka jest na niezwykle niebezpiecznym kursie (...). Obecna działalność wojskowa ma cechy prawdziwej wojny" - wynika z fragmentów upublicznionych przez wydawnictwo.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 roku uważa, że "zagwarantowanie pokoju jest niezbędnym warunkiem opanowania globalnych problemów, takich jak kryzys środowiskowy, międzynarodowy terroryzm, migracja i wszystkie inne wyzwania, na które uwagę zwracają rządy i organizacje międzynarodowe".

Książka Gorbaczowa ukaże się na krótko przed 30. rocznicą upadku muru berlińskiego, który runął 9 listopada 1989 roku, w czasie, kiedy Gorbaczow był sekretarzem generalnym KPZR i przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Prezydentem ZSRR był w latach 1990-91.(PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL