Auschwitz

14.06.2018

M. Kuchciński: Auschwitz jest symbolem bestialstwa, zdeptania wartości bliskich człowiekowi

Auschwitz-Birkenau jest symbolem bestialstwa, zdeptania wartości bliskich człowiekowi; dziś niesie swoiste memento dla obecnych i przyszłych pokoleń, by już nigdy nie powtórzył się czas eksterminacji - napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

"U podstaw nazistowskiej ideologii stała nienawiść, pogarda dla drugiego człowieka oraz chęć zawładnięcia światem. Najokrutniejsze założenia urzeczywistniły się w obozach koncentracyjnych" - napisał w czwartek na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu podkreślił, że "Auschwitz-Birkenau jest symbolem bestialstwa, bezmiaru cierpienia dzieci, kobiet i mężczyzn oraz zdeptania wartości bliskich człowiekowi", a obecnie "niesie swoiste memento dla obecnych i przyszłych pokoleń, by już nigdy nie powtórzył się czas eksterminacji".

"Ważne jest, by pamięć o ofiarach hitlerowskiej zagłady nigdy nie została wymazana z ludzkich serc i umysłów" - zaznaczył Kuchciński.

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady rozpoczną się w Warszawie o godz. 12 w Muzeum Więzienia Pawiak. W obchodach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W czasie uroczystości przewidziano wystąpienie premiera.

Z kolei w Harmężach i Oświęcimiu odbędą się obchody 78. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz. (PAP)

sno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL