Holokaust

04.03.2019

M. Magierowski: konstruktywne spotkanie ws. Grupy Berneńskiej

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski poinformował w poniedziałek na Twitterze, że odbył „konstruktywne spotkanie” z szefem izraelskiego Biura ds. Kontaktów z Diasporą Żydowską Akivą Torem w sprawie upamiętnienia tzw. Grupy Berneńskiej.

"Będziemy wspólnie pracować nad godnym upamiętnieniem przez izraelskie MSZ dwóch polskich dyplomatów, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej: Jana Karskiego i Henryka Sławika" - napisał Magierowski.

Dodał, że rozmawiał też z Torem o "historii polskich dyplomatów z tzw. Grupy Berneńskiej" oraz na temat "starań rządu RP o odpowiednie zagospodarowanie terenu dawnego obozu koncentracyjnego w Gusen".

W Grupie Berneńskiej działali polscy dyplomaci w Szwajcarii, którzy wyrabiali fałszywe paszporty krajów Ameryki Południowej dla Żydów w Polsce i poza nią, a następnie dostarczali te dokumenty odbiorcom.

W skład Grupy Berneńskiej wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL