Polska po 1989 roku

08.02.2019

Mariusz Kamiński o Janie Olszewskim: odszedł wybitny polityk, antykomunista, kryształowo uczciwy i szlachetny człowiek

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówi PAP, że z żalem przyjął informację o śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. Jak stwierdza, odszedł „wybitny polityk, antykomunista, kryształowo uczciwy i szlachetny człowiek”.

"Jan Olszewski zapisał się w polskiej historii złotymi zgłoskami – jako żołnierz Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim, obrońca opozycjonistów prześladowanych przez reżim PRL, lider obozu solidarnościowego, w końcu polityk i premier RP" - powiedział PAP Kamiński.

"Niezłomną postawą pokazał, że jest gotów służyć Polsce do końca. Jego zaangażowanie w życie publiczne było skoncentrowane na budowie silnej, wolnej i sprawiedliwej Polski" - przypomniał.

Minister koordynator służb specjalnych zaznaczył, że po przejściu Olszewskiego na emeryturę nadal można było liczyć na jego mądrość "wypływającą z zasad moralnych, ogromnego doświadczenia i jasnego umysłu". "Będzie nam go brakowało" - dodał Kamiński.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-92, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL