Europa i świat po 1989 roku

14.01.2020

Marszałek Sejmu spotkała się z Klubem Ambasadorów Mówiących po Polsku

Zacieśnianie współpracy międzynarodowej, rozszerzenie Unii Europejskiej, sytuacja polityczna w Polsce i plany legislacyjne w nowej kadencji parlamentu – były wśród tematów wtorkowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ambasadorami z Klubu Ambasadorów Mówiących po Polsku.

Według Centrum Informacyjne Sejmu, spotkanie odbyło się we wtorek ambasadzie Węgier w Warszawie. Wzięło w nim udział 20 ambasadorów, reprezentujących m.in. państwa Grupy Wyszehradzkiej, Bałkany, Kazachstan, Włochy, Estonię, Szwecję, Litwę, Ukrainę, Mołdawię, Izrael, Nową Zelandię, Białoruś, Irlandię i Palestynę.

Rozmowy dotyczyły kwestii zacieśniania współpracy międzynarodowej, rozszerzenia Unii Europejskiej, a także sytuacji politycznej w Polsce i planów legislacyjnych w nowej kadencji Parlamentu.

"Dyplomacja parlamentarna jest bardzo istotna w ożywianiu relacji między państwami. Zgromadzenia i grupy międzyparlamentarne nie tylko podtrzymują, ale i wzmacniają wzajemne stosunki" - mówiła podczas spotkania Witek cytowana w komunikacie.

Marszałek Sejmu zapowiedziała, że w najbliższych czterech latach planowane jest wzmacnianie i aktualizowanie programów społecznych, na które rządzący umówili się obywatelami. "W ubiegłej kadencji wprowadziliśmy wiele nowych ustaw, oczekiwanych przez Polaków, takich jak 500 plus, uszczelnienie systemu podatkowego, reforma edukacji, sądownictwa i przywrócenie wieku emerytalnego. Teraz przyszedł czas na ich ulepszanie. Sprawdzone rzeczy warto kontynuować" - zaznaczyła Witek. Jak dodała można spodziewać się również projektów mających jeszcze bardziej wesprzeć osoby starsze oraz rozwijających lokalną infrastrukturę.

Marszałek Sejmu wskazała Grupę Wyszehradzką jako przykład skutecznej współpracy w regionie. Podkreśliła, że "wypracowywanie jednolitych stanowisk przez kraje V4 dowodzi, że w sprawach fundamentalnych dla naszej części Europy potrafimy, mimo różnic mówić wspólnym głosem". Zadeklarowała, że chciałaby jeszcze bardziej wzmocnić współpracę międzyparlamentarną.

Podczas spotkania poruszono również kwestie dotyczące przyszłości UE. Marszałek Sejmu odpowiadając na pytania dotyczące poszerzenia Wspólnoty mówiła, że Polska popiera takie postulaty oraz od dawna zabiega o to, by wszystkie kraje traktowano równo oraz by Unia rozwijała się w oparciu o wartości, które zbudowały cywilizację europejską. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL