Polska po 1989 roku

11.07.2019

Marszałek Senatu: głosowanie nad specustawą ws. Westerplatte - chyba w piątek

Najprawdopodobniej w piątek senatorowie zagłosują nad specustawą ws. Westerplatte. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w czwartek, że ze względu na poprawki zgłoszone na posiedzeniu plenarnym raz jeszcze muszą zebrać się odpowiednie komisje.

Wspólne posiedzenie senackich Komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Infrastruktury, na którym rozpatrzone zostaną wnioski zgłoszone na posiedzeniu Senatu, rozpocznie się w czwartek o godz. 8.30.

Karczewski pytany w radiowej Jedynce, kiedy odbędzie się głosowanie nad specustawą, odpowiedział, że "chyba" w piątek. Wyjaśnił przy tym, że porządek obrad jest w czwartek bardzo bogaty. Zauważył też, że - standardowo - jeśli podczas plenarnego posiedzenia zgłaszane są poprawki, uwagi, wówczas raz jeszcze musi zebrać się komisja.

Sejm specustawę "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" przyjął tydzień temu. We wtorek zajęły się nią komisje senackie. W związku ze zgłoszeniem podczas środowego posiedzenia Senatu wniosków o charakterze legislacyjnym ustawa została skierowana z powrotem do tych komisji.

Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).

Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.(PAP)

agzi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL