Epoka nowożytna

30.06.2019

Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Seimasu Litwy złożyli kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej

Uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem Unii Lubelskiej podczas obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii. Fot. PAP/W. Jargiło Uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem Unii Lubelskiej podczas obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii. Fot. PAP/W. Jargiło

Marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli w niedzielę kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej podczas uroczystych obchodów w Lublinie z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii między Polską a Litwą.

Podczas uroczystości w Lublinie została zaprezentowana kopia aktu Unii Lubelskiej, wykonana dla Muzeum Historii Polski, która znajdzie się na stałej wystawie MHP. W prezentacji uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis, dyrektor MHP Robert Kostro.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. archikatedrze lubelskiej, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił metropolita wileński abp Gintaras Gruszas.

Przed południem przed pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim w centrum Lublina wieńce złożyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis oraz premier Mateusz Morawiecki. Kwiaty zostały też złożone w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda. W imieniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej wieniec złożył sędzia TK Grzegorz Jędrejek, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Kwiaty złożyli też przedstawiciele władz lokalnych.

W uroczystości wzięli udział także wicepremier Jacek Sasin, wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Do Lublina przyjechali też przedstawiciele władz Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier.

Uczestniczyli też ambasadorowie, posłowie na Sejm i europarlamentarzyści oraz duchowni i służby mundurowe. Podczas uroczystości pod pomnikiem przypomniano historię Unii Lubelskiej i korzyści z niej płynących dla obu państw. Podkreślono też, że wartości, na których była budowana, są teraz wartościami UE. Wspomniano także zasadę, która przyświecała polsko-litewskiemu sojuszowi: "równi z równymi, wolni z wolnymi".

Pomnik Unii Lubelskiej to jeden z najstarszych pomników w Lublinie. Jego pierwsza wersja została zniszczona przez carskie władze, pomnik w obecnym kształcie powstał z inicjatywy Stanisława Staszica, został odsłonięty w 1826 r.

Pomnik ma formę wysokiego na 13 metrów, żeliwnego obelisku. Na postumencie umieszczona jest m.in. złocona płaskorzeźba, która przedstawia dwie stojące kobiety - symbolizujące Koronę i Litwę - zwrócone ku sobie, podające sobie prawe dłonie, co symbolizuje jedność Polski i Litwy, które połączyła unia zawarta w Lublinie w 1569 roku.

Pomnik wzniesiono w miejscu, gdzie według tradycji obozowali posłowie litewscy przybyli na Sejm do Lublina (obecnie jest to Plac Litewski). Jest jednym z trzech lubelskich obiektów uznanych w marcu 2007 roku przez Unię Europejską za symbol dziedzictwa europejskiego.

autor: Anna Tustanowska, Renata Chrzanowska

amt/ ren/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL