Holokaust

03.07.2016 aktualizacja 14.07.2016

Merkel: Elie Wiesel był jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku

Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła zmarłego w sobotę laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela, byłego więźnia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, jako "jedną z najwybitniejszych postaci minionego stulecia".

"Był przekonany, że jedynie utrzymując pamięć okrucieństwa Holokaustu można zapobiec powtórzeniu się tego ponurego rozdziału dziejów" - powiedziała Angela Merkel, która jednocześnie podkreśliła, że Wiesel prezentował postawę gotowości do pojednania z Niemcami.

Z kolei prezydent Niemiec Joachim Gauck oddał hołd Wieselowi jako człowiekowi, który "zdołał podtrzymać żywą pamięć najczarniejszych lat w historii Niemiec i ostrzegał młodych ludzi przed niebezpieczeństwem ultraprawicowości i ksenofobii".

Prezydent Niemiec przypomniał znane słowa Wiesela, który zdołał przeżyć pobyt w Auschwitz oraz w Buchenwaldzie: "mówienie o tym jest niemożliwe, milczenie - niemoralne".

"Nigdy nie zapomnimy" - powiedział Gauck.

Wiesel, autor 47 książek, z których cztery dotyczą zagłady Żydów, poświecił życie obronie praw człowieka i walce z uciskiem na pięciu kontynentach, co uhonorowano w 1986 roku przyznaniem mu Pokojowej Nagrody Nobla. (PAP)

ik/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL