Religia

14.04.2019 aktualizacja 16.04.2019

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś uhonorowany medalem 75-lecia misji Jana Karskiego

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Fot. PAP/G. Michałowski Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Fot. PAP/G. Michałowski

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego, czyli odznaczenie przyznawane osobom żywiącym szacunek dla kuriera polskiego podziemia, otrzymał metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś – informuje w niedzielę PAP Towarzystwo Jana Karskiego.

Arcybiskup doceniony został za wszelkie gesty pamięci wobec Jana Karskiego, którego postawa życiowa powinna dla każdego Polaka i katolika być drogowskazem i “mapą drogową”.

Metropolita łódzki - w ocenie Towarzystwa Jana Karskiego - dowiódł słowem i czynem, że dla braterstwa Żydów i chrześcijan nie ma alternatywy, a antysemityzm jest i na zawsze pozostanie grzechem wymagającym bezwzględnego potępienia.

Termin wręczenia medalu nie jest jeszcze ustalony, ale jeżeli nie będzie kolidowało z obowiązkami arcybiskupa, to towarzystwo wstępnie planuje je podczas tegorocznego Yom Ha'Shoah. Jest to dzień, kiedy Żydzi w Izraelu i w diasporze upamiętniają Żydów, którzy zginęli w Holokauście.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.(PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL