Polska po 1989 roku

10.02.2016 aktualizacja 14.07.2016

Minister Macierewicz o pułkowniku Kuklińskim: wzór, który powinien wszystkim przyświecać

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Fot. PAP/W. Pacewicz Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Fot. PAP/W. Pacewicz

Wzór płk. Ryszarda Kuklińskiego powinien nam wszystkim przyświecać - powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz, pytany o uzasadnienie wniosku o nominację generalską dla wojskowego, który szpiegował na rzecz CIA i uprzedził m.in. o zamiarze wprowadzenia stanu wojennego.

"Uzasadnienie jest zupełnie oczywiste. Nie tylko żołnierze, ale i cały naród muszą mieć jasność, co jest prawdą, a co jest kłamstwem, co jest bohaterstwem, a co jest zdradą. Jakie w trudnych czasach, które są przed nami, ale i w trudnych czasach, które są za nami, są postawy, które są przez państwo polskie aprobowane i które formują nasz naród i formują naszą świadomość narodową" - powiedział minister dziennikarzom w Brukseli, w przerwie spotkania ministrów obrony NATO.

Jak dodał, intencją wniosku o nominację generalską była także "oczywista wdzięczność" dla Kuklińskiego. "Po prostu wdzięczność dla człowieka, który poświęcił swoje życie, a zapłacił życiem swoich najbliższych za działanie na rzecz niepodległości Polski. Działanie tak niebezpieczne i tak intensywne, jak mało kogo w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Ten wzór powinien nam wszystkim przyświecać" - argumentował Macierewicz, nawiązując do niewyjaśnionych okoliczności śmierci synów płk. Kuklińskiego.

Dodał, że liczy na to, że wniosek zostanie szybko zrealizowany.

We wtorek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała, że tego dnia wpłynął tam z MON wniosek w sprawie awansu płk. Kuklińskiego na stopień generalski. Jak dodała, wniosek jest analizowany przez Kancelarię Prezydenta. "Kiedy będziemy mieć gotową tę ocenę, będziemy ten wniosek referować. Ta sprawa jest bardzo świeża" - powiedziała Sadurska.

Jak mówiła, w tej sprawie należy rozróżnić dwie rzeczy; to, kim był, jak działał, w jaki sposób i czym zasłużył się pułkownik Kukliński, od podstawy prawnej. "Na razie, w tym momencie, skupiamy się na analizie prawnej" - podkreśliła.

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. XX w. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył tam pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono.

Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. (PAP)

ral/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL