Polska po 1989 roku

14.08.2018

MON: jak dotrzeć na Wielką Defiladę Niepodległości

Próba generalna Wielkiej Defilady Niepodległości. Fot. PAP/ J. Kamiński Próba generalna Wielkiej Defilady Niepodległości. Fot. PAP/ J. Kamiński

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na Wielką Defiladę Niepodległości, która odbędzie się 15 sierpnia w Warszawie. Resort podaje jak, mimo utrudnień w ruchu, dotrzeć na imprezę i skąd najlepiej jest ją obserwować.

Wielka Defilada Niepodległości organizowana z okazji święta Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia o godz.13 w Warszawie. Jak informuje MON, w tym roku żołnierze przemaszerują nową trasą: Wisłostradą wzdłuż bulwarów wiślanych.

"Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów w godzinach 13–15 rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową" – podaje MON.

Defiladę będzie można obserwować ze skarpy w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Najłatwiej tam dotrzeć od strony Starego Miasta. Kolejne miejsce to Bulwary Wiślane i wydzielony odcinek wschodniej część Wisłostrady na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

MON zachęca do korzystania z przejść podziemnych przy Zamku Królewskim, a także na wysokości skweru Powstańców Styczniowych. Korzystanie z pozostałych tuneli będzie ograniczone czasowo - na wysokości ul. Romana Sanguszki do godz. 12.00, a przy Moście Gdańskim do 10.30

Ministerstwo ostrzega, że tuż przed rozpoczęciem defilady będą dodatkowe utrudnienia w ruchu. Od godz. 12.30 do oddania salutu armatniego (około godz. 13.30) ograniczony zostanie ruch na Bulwarach Wiślanych na wysokości Multimedialnego Parku Fontann. Miejsca parkingowe w tej okolicy będą wyłączone z użytkowania. W godzinach 11-15 Most Śląsko-Dąbrowski zostanie wyłączony z ruchu kołowego, pieszego i rowerowego. Z kolei w godz. 8-15 takie ograniczenia obejmą także Most Gdański.

Piesi mogą się spodziewać ograniczenia ruchu w miejscach załadunku pododdziałów po defiladzie - na ul.Solec i na ul.Czerniakowskiej w rejonie mostu Łazienkowskiego.

"Zachęcamy do korzystania z dojazdu do +Wisłostrady+ komunikacją miejską, a następnie przejście w miejsce defilady" – apeluje Centrum Operacyjne MON.

Na defiladzie wystąpi ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, a także prawie 200 wojskowych pojazdów i ponad 100 samolotów oraz śmigłowców.

"W tym wyjątkowym dniu pojazdy wojskowe oraz pododdziały piesze, w tym także rekonstruktorzy będą się przygotowywać do defilady już od godz. 8 na +Wisłostradzie+, na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Romana Sanguszki" – podaje resort.(PAP)

Autorka: Hanna Złotorowicz

hz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL