Europa i świat po II wojnie światowej

20.10.2018

MSZ: konferencja poświęcona prezydentowi Edwardowi Raczyńskiemu w Ambasadzie RP w Londynie

- MSZ informuje:

Dnia 19 października br. w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się konferencja pt. „Edward Bernard Raczyński (1891-1993): dyplomata, polityk, pisarz i mąż stanu”, organizowana przez Ambasadę i Instytut Pamięci Narodowej w hołdzie Prezydentowi RP na Uchodźstwie Edwardowi Raczyńskiemu w 25. rocznicę jego śmierci.

Wśród prelegentów na konferencji znaleźli się Xavier Rey, dyplomata oraz zastępca prezesa zarządu Fundacji im. Raczyńskich, a jednocześnie wnuk Raczyńskiego, prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Kornat z Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Krzysztof Kania z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przedstawili oni życiorys prezydenta oraz poruszyli tematy jego sylwetki psychologiczno-politycznej, zasług dyplomatycznych oraz działalności na rzecz polskiej emigracji niepodległościowej.

Otwierając wydarzenie, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podkreślił znaczenie postaci prezydenta Raczyńskiego. – Ciężko wyobrazić sobie postać, która lepiej by ilustrowała to, co tak bardzo mocno łączy wiele pokoleń Polaków – od I Rzeczpospolitej przez II Rzeczpospolitą aż po obronę i odbudowywanie Polski – powiedział Ambasador Rzegocki.

Wśród gości na konferencji były m.in. córki prezydenta Raczyńskiego, Wirydianna Rey i Katarzyna Raczyńska, oraz Jolanta Sabbatówna, córka przedostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.

Urodzony w Zakopanem w 1891 roku, Edward Raczyński był drugim dzieckiem Edwarda Aleksandra i Róży Raczyńskich. Uczęszczał do Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, a następnie studiował na uniwersytetach w Lipsku, Krakowie i Londynie. Był długoletnim dyplomatą pracującym dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (1919-1945). Podczas swojej służby dla kraju pełnił obowiązki Stałego Delegata Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów w Genewie (1932-1934) oraz Ambasadora przy Dworze św. Jakuba (1934-1945). Do jego najwybitniejszych osiągnięć zalicza się m.in.: przygotowanie procedury odstąpienia od małego traktatu wersalskiego (1934), podpisanie polsko-brytyjskiej umowy o wzajemnej pomocy (1939) oraz wystosowanie noty do rządów Narodów Zjednoczonych dotyczącej zbrodni niemieckich na ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce (1942). Po tym, jak Wielka Brytania wycofała swoje uznanie dla rządu polskiego, Edward Raczyński pozostał w Londynie i aktywnie działał w życiu politycznym polskich emigrantów m.in. jako członek Rady Trzech (1954-1972), a później jako Prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie (1979-1986). Zmarł w Londynie w 1993 roku.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Centralnego Projektu Badawczego Biura Badań Historycznych IPN "Polska emigracja niepodległościowa 1945-1990."

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL