II wojna światowa

20.09.2019

MSZ Rosji: rezolucja PE o pamięci Europy to przykład fałszowania historii

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w piątkowym komentarzu do uchwalonej dzień wcześniej w Parlamencie Europejskim rezolucji dotyczącej pamięci historycznej określiła ten dokument jako „fałszowanie historii” i „zestaw twierdzeń rewizjonistycznych”.

"Twierdzenia eurodeputowanych, że II wojna światowa rozpoczęła się od podpisania paktu o nieagresji pomiędzy Niemcami i ZSRR z 23 sierpnia 1939 roku, nie mają nic wspólnego z historią. Przy tym w rezolucji nie ma ani słowa o prowadzonej przez kraje zachodnie polityce +appeasementu+ agresora, której celem było przekierowanie agresywnych planów Hitlera z Zachodu na Wschód i o kulminacji tej linii, czyli pakcie monachijskim z 1938 roku" - oświadczyła Zacharowa. Zauważyła, że ofiarą układu monachijskiego padła Czechosłowacja.

CZYTAJ TAKŻE

"Na tle licznych wzmianek o +trudnym losie+ Polski, która - nawiasem mówiąc, wzięła udział we wspomnianym podziale (Czechosłowacji-PAP) i zawarła układ o nieagresji z Berlinem jeszcze w 1934 roku - tego rodzaju wybiórczość pamięci historycznej poraża swoim cynizmem" - oznajmiła Zacharowa.

Określiła rezolucję przyjętą w PE jako przejaw "poważnego fałszowania historii" i "zestaw twierdzeń rewizjonistycznych". Jej zdaniem doszło do "oburzającej próby postawienia znaku równości pomiędzy Niemcami nazistowskimi, krajem agresorem, i ZSRR, którego narody kosztem ogromnych ofiar wyzwoliły Europę od faszyzmu".

Przedstawicielka MSZ zarzuciła deputowanym PE, że zapominają "o nieprzyjemnych dla siebie kartach" i - jak to ujęła - "tracą kontakt z rzeczywistością". Wyraziła ocenę, że "rzeczywistość ta jest taka, iż w krajach europejskich rehabilituje się przestępców nazistowskich" i "organizacje neonazistowskie czują się swobodnie".

Wcześniej w czwartek rzeczniczka MSZ podczas cotygodniowego briefingu zarzuciła oficjalnym przedstawicielom Polski "prowokowanie rusofobii" w związku z 80. rocznicą 17 września 1939 roku i określiła ówczesne wydarzenia jako "wejście Armii Czerwonej na zachodnią Ukrainę i Białoruś". Według jej słów polskie władze traktując pakt Ribbentrop-Mołotow "jako pakt wojny", "obłudnie ignorują ten fakt", że Polska podpisała w 1934 roku porozumienie z Niemcami.

CZYTAJ TAKŻE

Była to kolejna w ostatnim czasie w Rosji oficjalna wypowiedź zrównująca podpisany 23 sierpnia 1939 roku pakt o nieagresji pomiędzy ZSRR i Niemcami hitlerowskimi z porozumieniami zawieranymi z III Rzeszą przez inne kraje europejskie, pomijająca tajny protokół, w którym ZSRR i Niemcy porozumiały się o podziale wpływów w Europie Wschodniej.

Przed i po obchodach 1 września w Polsce, na które nie zaproszono przedstawicieli Rosji, oficjalne osobistości w Moskwie powtórzyły tezę - propagowaną w ZSRR - że porozumienie z Hitlerem pomogło Józefowi Stalinowi odroczyć wybuch działań wojennych na terytorium państwa radzieckiego.

Jednak poza kręgami oficjalnymi pakt oceniany jest krytycznie - historycy w Rosji wskazują, że dzięki niemu same Niemcy wzmocniły potencjał militarny przed wojną z ZSRR.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której ocenił, że wybuch II wojny światowej był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku i jego tajnego protokołu dodatkowego. Na mocy tego protokołu dwa dążące do podboju świata totalitarne reżimy, III Rzesza i ZSRR, podzieliły Europę na dwie strefy wpływów. "Reżimy nazistowski i komunistyczny dokonały masowych mordów, ludobójstwa i deportacji oraz doprowadziły do utraty życia i wolności w XX wieku na skalę niespotykaną w historii ludzkości" - podkreślili eurodeputowani.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ kar/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL