Auschwitz

24.01.2020

MSZ: wielu Polaków mimo grożących represji decydowało się na pomoc Żydom podczas II wojny światowej

W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo grożących represji, decydowało się na pomoc Żydom. Wśród nich byli: rodzina Ulmów i Henryk Sławik - napisało w piątek na Twitterze MSZ przed zbliżającymi się obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

27 stycznia w Oświęcimiu odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

"W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo grożących represji, decydowało się na pomoc Żydom. Wśród nich byli: rodzina Ulmów i Henryk Sławik. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej powstaje +Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej+" - napisało MSZ.

W ramach programu "Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej" Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić nazwiska polskich obywateli różnych narodowości nieobjętych ustawodawstwem norymberskim, mieszkających na terytorium Polski w granicach z 31 sierpnia 1939 r., którzy byli represjonowani za pomoc Żydom. Autorami biogramów są pracownicy z różnych oddziałów IPN, zwykle z pionu naukowego. Dotychczas opublikowano pierwszy tom publikacji pt. "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej", zawierający 333 opisy represji wobec 654 osób, które niosły pomoc ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich.

Podczas okupacji niemieckiej mieszkający we wsi Markowa Ulmowie dali schronienie Żydom. 24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów. Najstarsza, Stasia, miała osiem lat, najmłodsze dziecko - półtora roku. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Henryk Sławik po wybuchu II wojny światowej znalazł się na Węgrzech, gdzie został mianowany delegatem Ministra Pracy Rządu RP na Uchodźstwie. Organizował pomoc internowanym, m.in. wystawiał fałszywe dokumenty dla uciekających z Polski Żydów, zbudował sierociniec pod Budapesztem dla polskich i żydowskich dzieci. Szacuje się, że uratował życie blisko 30 tys. polskim uchodźcom i 5 tysiącom żydowskich. Został zamordowany przez Niemców w 1944 r. W 1990 r. został pośmiertnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL