Kultura i sztuka po 1989 roku

15.12.2017

Mural poświęcony Lemowi ozdobił ścianę Galerii Krakowskiej

Wielkoformatowy, barwny mural poświęcony Stanisławowi Lemowi ozdobił ścianę Galerii Krakowskiej. Autorem pracy jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych Marcin Czaja.

Projekt muralu został wyłoniony w konkursie, zorganizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) w ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy urodzin krakowskiego pisarza, futurologa i filozofa, która przypadnie za cztery lata. 

KBF poinformowało w piątek PAP, że realizacja muralu dała początek szerszemu przedsięwzięciu – „Lem 2021”. 

„Projekt +Lem 2021+ dopiero startuje, więc wszyscy +Lemolodzy+ i +Lemofile+, a także pozostali miłośnicy dobrej literatury znajdą w nim coś dla siebie przez kolejne lata” – zapowiedział cytowany w informacji prasowej Szymon Kloska z działu literackiego KBF. 

Dodał także: „Mam nadzieję, że w zespole, który udało się stworzyć przy tej okazji, będziemy wspólnie działać, żeby Lema w Krakowie było wciąż więcej i więcej”.

Mural na elewacji krakowskiej galerii przyciąga oczy żywymi kolorami. Autor pracy Marcin Czaja zwrócił uwagę, że malowidło może zdawać się „skomplikowane”, z uwagi na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec. 

„Jestem jednak przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z +Cyberiady+ czy +Bajek robotów+” – powiedział. 

Dodał, że w projekcie chciał się odwołać do dorobku Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania książek pisarza. „Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji” – ocenił Czaja.

Projekt Czai pokonał ponad 60 prac. W nagrodę laureat otrzymał 15 tys. zł.

Dyrektor artystyczny konkursu Artur Wabik zwrócił uwagę na wyzwania, przed którymi stanęli realizatorzy muralu. 

„Mieliśmy do czynienia z trudną powierzchnią, ze względu na jej lekką krzywiznę, dużą liczbę otworów okiennych i instalacji technicznych, które należało sprytnie zaadaptować. Malowidło, które można dziś oglądać na budynku Galerii Krakowskiej, potwierdza, że konkursowe jury podjęło dobrą decyzję” – powiedział.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

edytor: Paweł Tomczyk

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL