Auschwitz

04.07.2019

Muzeum Auschwitz nagrodziło wolontariuszy pomagających w Miejscu Pamięci

Muzeum Auschwitz nagrodziło 10 wolontariuszy i przedstawicieli instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci za propagowanie pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Placówka podała w czwartek, że wśród uhonorowanych są m.in. Polacy, Rosjanie i Japończycy.

„Nagroda jest wyrazem uznania i wdzięczności dla osób, które swoją pracą, zaangażowaniem, aktywnością przyczyniają się do podtrzymywania i propagowania pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Dotyczy to pracujących w różnych częściach Muzeum: konserwacji, edukacji, zbiorach, bibliotece, administracji i innych, a także poza nim, jak przykładowo przy tłumaczeniach, korekcie, czy e-learningu” – powiedział cytowany w komunikacie wicedyrektor Muzeum i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

Jak dodał, pracownicy Muzeum wspólnie z wolontariuszami są w stanie nieść dziedzictwo Auschwitz. „Pełniej i szerzej prowadzimy działalność edukacyjną, zachowujemy oryginalność terenu i obiektów, zabezpieczamy konserwatorsko bezcenne materialne ślady po ofiarach” – wskazał Kacorzyk.

Nagrody otrzymali wolontariusze: Nura Abdelmohsen, Mateusz Mateja, Kelsey Morgan, Peter Roessl, Hannah Skrzypczak, Sakura Tohma i Kinga Żelazko, a także koordynator przyjazdów młodzieży niemieckiej do Muzeum Gabriel Dittrich, opiekun grupy niesłyszących praktykantów z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szklono-Wychowawczego we Wrocławiu Piotr Kondratowicz oraz koordynatorka wolontariatu z Rosji Olga Kulinczenko.

Muzeum podało, że w ub.r. na rzecz Muzeum pracowało ponad 450 wolontariuszy, stażystów i praktykantów. Były to osoby z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Czech, Słowacji, Włoch, Norwegii, Izraela, Japonii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Rosji.

„Część z nich kontynuuje wieloletnie już programy, jak na przykład uczniowie ze szkół koncernu Volkswagena, czy szkół z okolic Hanoweru, biorących udział w projekcie +Spotkań oświęcimskich+, a także młodzież z oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych. Część z nich to indywidualne osoby, które postanawiają swój czas przeznaczyć na pracę w Miejscu Pamięci” – poinformowała Monika Pastuszka-Nędza, która jest odpowiedzialna za sprawy wolontariatu w Muzeum.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum, która przypada 2 lipca. Otrzymują ją wyróżniający się wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL