Auschwitz

01.03.2019

Muzeum Auschwitz zamierza poddać konserwacji relikty łaźni w obozie

Relikty łaźni w byłym obozie Auschwitz I, w której Niemcy dokonywali m.in. selekcji więźniów skazując na śmierć niezdolnych do pracy, zamierza w tym roku poddać konserwacji Muzeum Auschwitz. Placówka ogłosiła obecnie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę.

Muzeum podało w dokumentacji przetargowej, że chodzi o prace konserwatorskie i roboty budowlane polegające na zabezpieczeniu konstrukcyjnym pozostałości po budynku, a także badania archeologiczne terenu. Placówka chciałoby, aby całość zadania została zrealizowana do końca br.

Obiekt powstał w latach 1940-43 między blokami 1 i 2 w byłym obozie macierzystym Auschwitz I. Najpierw mieściła się tam kuchnia, później warsztat ślusarski i kuźnia, a w końcu łaźnia, w której m.in. esesmani przeprowadzali selekcje. Więźniów uznanych za niezdolnych do pracy kierowali do komór gazowych. Do dziś przetrwały jedynie pozostałości, m.in. trzony trzech kominów, ceglana konstrukcja urządzenia do podgrzewania wody z dwoma metalowymi zbiornikami oraz „baseny”. W 2015 r. konserwatorzy zabezpieczyli relikty łaźni przed degradacją.

To kolejna próba wyłonienia wykonawcy konserwacji. Na poprzednie przetargi ofertę składała tylko jednak firma z Bielska-Białej. Każdorazowo opiewała ona jednak na kwotę wyższą niż ta, którą Muzeum zamierzało na ten cel przeznaczyć, czyli 545 tys. zł. Obecnie termin składania ofert upływa 11 marca.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL