Auschwitz

17.05.2018

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzyma tzw. Lagerhaus

Lagerhaus - magazyn żywnościowy załogi SS KL Auschwitz-Birkenau. Źródło: Wikimedia Commons Lagerhaus - magazyn żywnościowy załogi SS KL Auschwitz-Birkenau. Źródło: Wikimedia Commons

Powiat oświęcimski zamierza przekazać powstającemu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zabytkowy budynek zwany Lagerhausem, stojący obok byłego obozu Auschwitz. Stać się on ma siedzibą nowej placówki; zostanie w nim zlokalizowana wystawa – podało starostwo.

Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec powiedział PAP, że na piątek zwołana została sesja rady powiatu. W jej programie znalazł się tylko jeden punkt, który dotyczy przekazania instytucji kultury, jaką jest powstające muzeum, budynku Lagerhausu. „Robimy tak, bo tylko muzeum może później zawrzeć umowę z ministerstwem kultury i otrzymać z tego źródła pieniądze na adaptację budynku i tworzenie wystawy” – powiedział.

Starosta dodał, że 14 czerwca, w 78. rocznicę deportacji pierwszej grupy polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz, przedstawiciele tworzonego muzeum podpiszą umowę o współpracy. Będzie ona dotyczyła przede wszystkim finansowania placówki.

Zbigniew Starzec w kwietniu br. informował, że jeszcze w tym roku powinny rozpocząć się prace adaptacyjne w Lagerhausie. „Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie ruszyli. Mamy na ten rok przyznaną dotację (z ministerstwa kultury – PAP) w wysokości 4 mln zł” – mówił.

Starosta w czwartek wyraził nadzieję, że ekspozycję w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprojektuje pracownia Kłaput Project, znana m.in. z tworzenia ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Powstające muzeum ma upamiętnić przede wszystkim mieszkańców Oświęcimia i okolicy, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz. W sposób szczególny wspomniany będzie działający na terenie przyobozowym oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. Prowadził on działalność wojskową, wywiadowczą oraz cywilną, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy więźniom. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy. Więźniom pomagało bardzo wielu mieszkańców. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum podpisali podczas ubiegłorocznych uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński oraz starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło.

Robocza nazwa placówki początkowo brzmiała Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. Została jednak zmieniona i brzmi obecnie - Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Jak wyjaśnił starosta, twórcy nie chcą się ograniczać tylko do okresu II wojny, ale sięgnąć głębiej w historię. „Muzeum opowie o historii Oświęcimia i okolic od czasów Piastów Śląskich i księstwa oświęcimsko-zatorskiego. Uważamy, że historia tej ziemi jest tak bogata, że nie możemy zamykać się na okres ostatniej wojny. Przypomnienie ludzi, którzy pomagali więźniom Auschwitz, zostanie jednak w sposób szczególny uwypuklone w ekspozycji” – powiedział.

Placówka powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który położony jest w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS.

Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonane zostały też m.in. izolacja fundamentów oraz nowa konstrukcja dachu wraz z poszyciem. Obecnie jest on własnością starostwa. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Paweł Tomczyk

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL