Kultura i sztuka po 1989 roku

31.01.2019

Muzeum Śląskie wyróżnione Złotym Medalem Gloria Artis

Katowice, 31.01.2019. Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (P) i dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast (L) podczas uroczystości wręczenia Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz koncertu z okazji 90-lecia Muzeum Śląskiego w Katowicach, 31 bm. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Fot. PAP/A. Grygiel Katowice, 31.01.2019. Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (P) i dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast (L) podczas uroczystości wręczenia Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz koncertu z okazji 90-lecia Muzeum Śląskiego w Katowicach, 31 bm. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Fot. PAP/A. Grygiel

Muzeum Śląskie w Katowicach, które rozpoczęło właśnie świętowanie jubileuszu 90-lecia, zostało w czwartek wyróżnione Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Medal wręczył podczas wieczornego koncertu w sąsiadującej z muzeum siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach wiceminister kultury Jarosław Sellin. "To jedno z najważniejszych muzeów nie tylko Śląska, ale i w ogóle Polski" – ocenił.

"Warto wspomnieć, że obchodzimy 90-lecie powołania Muzeum Śląskiego, ale cała historia zaczęła się 5 lat wcześniej, w 1924 r. kiedy Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej zainicjowało gromadzenie pamiątek kultury materialnej i duchowej; tę kolekcję - bardzo dobrą - udało się zbudować i już 5 lat później, w 1929 r., decyzją Sejmiku Śląskiego powstało Muzeum Śląskie" - powiedział Sellin. "Mówię o tym również dlatego, że jako pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odszukania niepodległości mam takie poczucie, że ta dzisiejsza uroczystość też się w te obchody wpisuje, bo przecież nie byłoby Muzeum Śląskiego, gdyby nie odzyskana 100 lat temu przez naszych przodków wolność, niepodległość i powstanie II RP" - dodał.

Sellin przypomniał, że właśnie wskutek głosów ze Śląska wieloletni program rządowy Niepodległa został wydłużony do roku 2022, bo dopiero w 1922 r. - po trzech powstaniach śląskich i przyłączeniu części Śląska do RP - ukształtowały się ostateczne granice ówczesnej Polski. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL