Kultura i sztuka po 1989 roku

11.10.2018

Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza dzieci do wędrówki szlakiem sztuki

Wystawa „NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki” Wystawa „NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki”

„NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki” - to tytuł interaktywnej wystawy, którą od czwartku można oglądać w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja skierowana do najmłodszych ma na celu zapoznanie ich z dziełami sztuki funkcjonującymi w przestrzeni miejskiej oraz łódzką historią i kulturą.

"+Niemapa+ to seria wydawnicza, która ukazała się już w 14 miastach, ale w pierwszej kolejności w 2015 roku w Łodzi. Bardzo chciałyśmy - wraz z innymi mamami - opowiedzieć dzieciom o wyjątkowym w naszych sercach mieście - z jego unikalną kulturą, językiem, kuchnią. Chciałyśmy pokazać też, że Łódź może być inspirującym miejscem do spacerów i że jest piękna" - podkreśliła Małgorzata Żmijska, która wspólnie z Joanną Studzińską z Mamy Projekt, jest kuratorką wystawy.

Wystawa "NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki" została już przetestowana przez dzieci i - jako podkreśliła dyrektorka Muzeum Aneta Dalbiak - uzyskała ich akceptację. W ramach interaktywnej ekspozycji najmłodsi zwiedzający poznają ważne aspekty historii i kultury Łodzi - od charakterystycznego dla miasta słownictwa, poprzez fabryki, pomniki i dzieła sztuki, które można odnaleźć w jego przestrzeni.

Przewodnikiem po wystawie jest miłośnik Łodzi Włodzio, który imię zawdzięcza Władysławowi Strzemińskiemu. Szlaki dla zwiedzających wytyczą łódzkie rzeki. Będzie można zajrzeć do zrewitalizowanych fabryk i poznać ich nowe funkcje, szczególnie te związane ze sztuką, wstąpić na ul. Piotrkowską nocą, by zwrócić uwagę na oświetlone detale architektoniczne, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na łódzkiej "ośce" albo posiedzieć w kąciku parkowym, wsłuchując się w "Ptasie Radio" Tuwima.

Jak zapewniają organizatorzy, zwiedzający zobaczą zarówno modernistyczne detale, jak i współczesny mural Etam Cru, inspirowany wierszem Tuwima. Zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami Muzeum, które od dwóch lat prowadzi intensywne działania edukacyjno-warsztatowe, istotnym walorem wystawy jest jej interaktywność.

Na zwiedzających czekać będzie m.in. kolorowanie osiedlowych bloków, budowanie muru z czerwonych cegieł opisanych alfabetem Strzemińskiego albo body art – układanie ciał na kształt rzeźb.

"Interaktywność była ważna dla wszystkich, którzy pracowali przy tej wystawie, bo wszyscy jesteśmy rodzicami i to najczęściej małych dzieci. A więc spełniając nasze oczekiwania, zrobiliśmy wystawę, na której całą rodziną poczujemy się dobrze. Tu nikt nie będzie chodził za nami i nie powie +proszę nie dotykać+. Absolutnie wszędzie można doświadczać, dotykać, przestawiać, bawić się, a nawet biegać" - dodała Żmijska.

Towarzyszące wystawie wydawnictwo "NIEMAPA. Łódź Jeszcze Bardziej Galanta" to odświeżone wydanie przewodnika dla rodzin, który od kilku lat pomaga na nowo odkrywać miasto. Opisuje zarówno miejsca znane dzieciom, jak i te mniej oczywiste, a ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer i zwrócenia uwagi na dzieła sztuki oraz urodę architektury. Na serię składa się 14 przewodników stworzonych przez zespół Mamy Projekt i zilustrowanych przez studio graficzne Ładne Halo. Wszystkie powstały w procesie współpracy z mieszkańcami, dzięki czemu polecają tylko sprawdzone miejsca.

Wystawa odbywa się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL