Polacy na frontach II wojny światowej

12.10.2018

Na Białorusi upamiętniono polskich żołnierzy w 75. rocznicę bitwy pod Lenino

W 75. rocznicę bitwy pod Lenino w piątek na tamtejszym polskim cmentarzu wojennym odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Dywizji Kościuszkowskiej. W bojach pomiędzy polską dywizją będącą częścią armii sowieckiej a Wehrmachtem zginęło ponad 500 polskich żołnierzy, niemal 1800 zostało rannych.

W uroczystościach wzięli udział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, attache obrony płk Arkadiusz Szwec, przedstawiciele władz i społeczności lokalnej, a także grupa gości z Polski. Odprawiona została msza święta, zapalono znicze i złożono wieńce.

12 i 13 października 1943 r. w okolicach Lenino na Białorusi bitwę z Niemcami stoczyła radziecka 33. Armia Frontu Zachodniego, w której skład wchodziła polska 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga.

Bitwa ta była pierwszym bojem polskiej jednostki utworzonej w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1,5 tys. żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych, co stanowiło ok. 20 proc. stanu dywizji.

W czasie PRL w rocznicę bitwy pod Lenino obchodzony był Dzień Ludowego Wojska Polskiego.

Polski Cmentarz Wojenny w Lenino został zbudowany w latach 1997-1998 staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL