Powstanie Warszawskie

01.08.2019

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło Ognisko Pamięci

Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, gdzie zapalono ogień pamięci. 01.08.2019. Fot. PAP/W. Olkuśnik Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, gdzie zapalono ogień pamięci. 01.08.2019. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Na Kopcu Powstania Warszawskiego w stolicy w czwartek wieczorem rozpalono Ognisko Pamięci. Zgodnie z tradycją będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku.

W czwartkowych uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich, harcerze i warszawiacy. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 21 wspólnym odśpiewaniem hymnu. Potem rozpalono Ognisko Pamięci.

CZYTAJ TAKŻE

"Jest coś symbolicznego, że każdego 1 sierpnia spotykamy się tutaj na gruzach Warszawy, rozpalając Ognisko Pamięci. Ognisko, którego blask jest nie tylko upamiętnieniem ofiary, jaką ponieśli żołnierze Powstania Warszawskiego, ale także przypomnieniem młodemu pokoleniu o wartościach, jakie przyświecały powstańcom" – mówił podczas uroczystości burmistrz stołecznej dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski.

"To miejsce jest szczególnym miejscem pamięci. To jest grób mieszkańców i powstańców Warszawy" – przypomniał z kolei Eugeniusz Tyrajski "Sęk", "Genek", żołnierz pułku Armii Krajowej "Baszta", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

O tym, jak ważny jest Kopiec Powstania Warszawskiego, przypomniała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. "Stoimy na prochach warszawianek i warszawiaków zabitych w powstaniu. Ten Kopiec jest miejscem tragicznej historii Polski i Warszawy. W ten sposób oddajemy hołd powstańcom" – powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE

Dodała, że Kopiec powinien przypominać, "jak strasznym złem jest wojna. Pamiętajcie, że pod waszymi stopami są gruzy, szczątki wspaniałego miasta" – zaznaczyła.

Kopiec Powstania Warszawskiego został usypany na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania w 2004 r. Na Kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL