Średniowiecze

25.05.2017

W Wielkopolsce uroczystości w 1025. rocznicę śmierci Mieszka I

Mieszko I. Źródło: Wikimedia Commons Mieszko I. Źródło: Wikimedia Commons

Uroczystości z okazji 1025. rocznicy śmierci Mieszka I, pierwszego historycznego władcy i pierwszego chrześcijanina Polski, odbędą się w czwartek na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie). Wyspa jest wskazywana jako prawdopodobne miejsce książęcego chrztu w 966 roku.

Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I na Ostrowie Lednickim to jeden z najważniejszych zabytków początków polskiej państwowości.

Msza święta w intencji księcia i piastowskiej dynastii odprawiona zostanie w ruinach rezydencjalnej siedziby monarchy i w prawdopodobnym miejscu przyjęcia sakramentu chrztu przez Mieszka. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk.

„Rocznica śmierci pierwszego historycznego władcy Polski jest doskonałą okazją by wspólnie uhonorować pamięć o dynastii piastowskiej i pochylić się nad dziedzictwem, którego jesteśmy spadkobiercami” – powiedział PAP Paweł Bąkowski z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica podziwiać można relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych.

W kwietniu ub. roku Ostrów Lednicki był jednym z miejsc centralnych uroczystości z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Mieszko I urodził się, według różnych przekazów, między 922 a 945 rokiem. Objął władzę ok. 960 roku. Jest uważany za twórcę polskiej państwowości. W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest, co wprowadziło Polskę w krąg cywilizacji zachodniej i śródziemnomorskiej. Ceremonia chrztu miała nastąpić w Poznaniu, Gnieźnie lub na Ostrowie Lednickim. Według kroniki Thietmara, Mieszko zmarł 25 maja 992 roku. Jego grobowiec znajduje się w Złotej Kaplicy w poznańskiej katedrze. (PAP)

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL