Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka dla Muzeum Historii Polski

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro odbiera nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka. Fot. MHP Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro odbiera nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka. Fot. MHP

Publikacja „Węzły pamięci niepodległej Polski”, wydana przez Muzeum Historii Polski, Fundację Węzły Pamięci oraz Wydawnictwo Znak, otrzymała Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek, 15 maja w ramach 6. Warszawskich Targów Książki, na Stadionie Narodowym w Warszawie.

„Węzły pamięci niepodległej Polski” to leksykon 383 pojęć, które określają polską tożsamość, zwieńczenie czteroletniej pracy grupy znamienitych polskich historyków, socjologów, literaturoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych, koordynowanej
przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Węzły Pamięci.

Autorzy publikacji odpowiadają m.in. na pytanie, w imię jakiej Polski przedzierali się na Zachód ochotnicy do Polskich Sił Zbrojnych oraz żołnierze Armii Krajowej. Te hasła razem tworzą portret polskości, z którym utożsamiały się pokolenia II Rzeczypospolitej. Autorzy przypominają spuściznę
kulturową państwa wieloetnicznego i wielokulturowego, tradycję Polski obywatelskiej pojmowanej przez kolejne pokolenia jako dobro wspólne.

„Węzły pamięci niepodległej Polski” to leksykon 383 pojęć, które określają polską tożsamość, zwieńczenie czteroletniej pracy grupy znamienitych polskich historyków, socjologów, literaturoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych, koordynowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Węzły Pamięci.

Publikacja zawiera obszerny wybór fotografii, w większości publikowanych po raz pierwszy, które składają się na obraz II Rzeczypospolitej. Do książki dołączone są dwie płyty CD. Na pierwszej z nich, zatytułowanej Pieśni i piosenki, zebrano popularne w II RP utwory muzyczne. Druga płyta Głosy i dźwięki zawiera charakterystyczne sygnały masowo słuchanego radia oraz głosy wybitnych postaci naszej historii.

Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka została w tym roku przyznana po raz 20. Po tragicznej śmierci wybitnego historyka w lipcu 1996 r., grono jego przyjaciół i uczniów postanowiło uczcić jego pamięć przez ustanowienie nagrody jego imienia przyznawanej wydawcom, którzy publikują książki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych patrona.

W swojej pracy badawczej prof. Skowronek zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w XVIII i XIX wieku. Był autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych.

Przewodniczącym jury Nagrody jest prof. Jarosław Czubaty z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Żródło: MHP
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL