05.03.2011 aktualizacja 14.07.2016

Nagroda Św. Kazimierza dla twórcy widowisk historycznych

2011-03-06 (PAP) - Nauczyciel historii i twórca widowisk historycznych Przemysław Bednarczyk otrzymał w niedzielę Nagrodę Św. Kazimierza. Przyznaje ją prezydent Radomia za popularyzację wiedzy o historii i tradycji tego miasta. Św. Kazimierz jest od 1983 roku patronem Radomia.

Przemysław Bednarczyk uczy historii w jednym z radomskich liceów. Jest też twórcą scenariuszy oraz organizatorem kilkunastu widowisk i rekonstrukcji historycznych. W 2009 roku był laureatem Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki.

Wręczenie Nagrody Św. Kazimierza odbyło się na zakończenie trwających od piątku „Kazików” - święta patrona Radomia - Św. Kazimierza.

Laureatami poprzednich edycji nagrody Św. Kazimierza są: Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego i Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia.

Św. Kazimierz urodził się na Wawelu 3 października 1458 r., jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz Kazimierz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście to rezydencja w charakterze namiestnika królewskiego w Koronie w latach 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w Kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany już w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r. Św. Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej. W radomskiej bazylice św. Kazimierza znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie. (PAP)

ilp/ gma/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL