Okupacja niemiecka

05.02.2014 aktualizacja 14.07.2016

Niecodzienny album trafił do zbiorów Muzeum Stutthof

Do zbiorów Muzeum Stutthof trafił album z oryginalnymi zdjęciami wykonanymi w niemieckim obozie Służby Pracy Rzeszy, działającym w miejscowości Stutthof podczas II wojny światowej. Album zakupiono na jednym z zagranicznych portali aukcyjnych.

Jak poinformowała PAP kierownik działu dokumentacyjnego Muzeum Stutthof dr Danuta Drywa, obozy Służby Pracy Rzeszy (Reichsarbeitsdienst) były czymś na kształt ochotniczych hufców, w których niemiecka młodzież – oddzielnie kobiety i mężczyźni - pracowała na rzecz państwa.

Na album składa się ok. 140 fotografii przedstawiających młode Niemki podczas pracy i odpoczynku np. na plaży. Fotografie wykonano w 1942 r. „Ten kobiecy obóz miał niewiele konkretnych powiązań z obozem koncentracyjnym, tyle że miejsce, w którym mieszkały Niemki, oddalone było od obozu Stutthof o ok. 2 km, a na niektórych zdjęciach pojawiają się esesmani. Fotografie pokazują jednak pewien kontekst historyczny. Dla nas stanowią kontrast z tym, co się działo w obozie Stutthof” – powiedziała PAP Drywa.

Marcin Owsiński z działu oświatowego Muzeum Stutthof powiedział PAP, że zestaw zdjęć wypatrzył na jednym z zagranicznych internetowych portali aukcyjnych wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki. Samorządowiec poinformował o tym placówkę, a ta - na przełomie roku - zakupiła album.

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. do obozu zaczęli trafiać Polacy z innych regionów oraz grupy osób innych narodowości, m.in. Żydzi i Rosjanie. Z czasem z niewielkiego obozu rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy.

Do obozu Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r. staraniem byłych więźniów. Muzeum działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha, na której zachowała się część budynków tzw. Starego Obozu, w tym komora gazowa, komendantura z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren muzeum obejmuje też rekonstrukcję krematoriów oraz część terenu tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego.

W zbiorach muzeum znajdują się liczące około 300 tys. dokumentów archiwa poobozowe oraz prawie 1200 przedmiotów związanych z działalnością obozu. Co roku zbiory placówki powiększają się o 20-30 nowych nabytków: listów, dokumentów, przedmiotów codziennego użytku, pasiaków itp. przekazywanych najczęściej przez rodziny b. więźniów. Każdego roku muzeum odwiedza ok. 120 tysięcy osób. (PAP)

aks/ mlu/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL