Okupacja niemiecka

01.02.2018

Niemcy: Dochodzenie wobec pięciu byłych strażników z Buchenwaldu

Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Fot. PAP/EPA Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Fot. PAP/EPA

Prokuratura w Erfurcie na wschodzie Niemiec potwierdziła, że wszczęła dochodzenie przeciwko pięciu byłym esesmanom służącym jako strażnicy w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Zarzuca się im pomocnictwo w zabójstwach.

Jak zaznaczył rzecznik erfurckiej prokuratury, podjęła ona postępowanie na podstawie informacji otrzymanych z niemieckiej Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu w Badenii-Wirtembergii. Zarzuty przedstawiono pięciu mężczyznom w wieku od 92 do 96 lat.

Dyrektor placówki w Ludwigsburgu Jens Rommel powiedział, że objęci dochodzeniem mieszkają w Turyngii, Berlinie, Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Nadrenii. Urodzili się oni między czerwcem 1921 roku i listopadem 1925 roku, przy czym czterech z nich działało w Buchenwaldzie w "późnej fazie" funkcjonowania obozu czyli w latach 1944-45.

Od roku 1937 do kwietnia 1945 roku przez niemiecki obóz koncentracyjny Buchenwald koło Weimaru i jego 139 podobozów przeszło blisko 280 tys. więźniów, z których 56 tys. tego nie przeżyło. (PAP)

dmi/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL