Auschwitz

14.03.2016 aktualizacja 14.07.2016

Niemcy: proces b. esesmana z Auschwitz ponownie odroczony z powodu choroby

Członkowie załogi Auschwitz. Fot/PAP/EPA. Źródło: Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie Członkowie załogi Auschwitz. Fot/PAP/EPA. Źródło: Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie

Rozpoczęcie procesu Huberta Zafkego, byłego esesmana, sanitariusza w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, zostało w poniedziałek ponownie odroczone z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego. Proces miał się zacząć pod koniec lutego w Neubrandenburgu.

Lekarka uznała 95-letniego oskarżonego za niezdolnego do udziału w procesie ze względu na zły stan zdrowia, w tym nadciśnienie - powiedział przewodniczący składu sędziowskiego Klaus Kabisch.

Sąd zarządził przeprowadzenie badań internistycznych i kardiologicznych w szpitalu. Dalszy przebieg procesu zależy od diagnozy - wyjaśnił rzecznik sądu Carl Christian Deutsch. Sąd nie wyznaczył nowego terminu rozprawy.

Proces Zafkego miał się rozpocząć dwa tygodnie temu, jednak oskarżony nie pojawił się na sali sądowej z powodu złego stanu zdrowia.

Były esesman jest oskarżony o współudział w zamordowaniu co najmniej 3681 osób. Trzech więźniów, który przeżyli obóz, występuje przed sądem w roli oskarżycieli posiłkowych. (PAP)

lep/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL