II wojna światowa

21.12.2018

Niemcy: sąd odrzucił akt oskarżenia byłego esesmana

Teren niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen. Fot. PAP/EPA Teren niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen. Fot. PAP/EPA

Sąd Krajowy w Berlinie poinformował w piątek o odrzuceniu aktu oskarżenia byłego esesmana, któremu prokuratura zarzuciła, że jako strażnik w obozie koncentracyjnym Mauthausen ponosi współodpowiedzialność za mordowanie tam więźniów.

Według sądu prokuratura nie przedstawiła wystarczających dowodów, a skazanie 95-letniego obecnie Hansa Wernera H. byłoby w tej sytuacji nieprawdopodobne.

Prokuratura twierdziła, że był on strażnikiem w Mauthausen od lata 1944 do wiosny 1945 roku i że musiał wiedzieć o popełnianych tam zbrodniach.

Sąd wskazał, że obwiniony przyznał wprawdzie, iż należał do SS, ale też oświadczył, że nigdy nie pełnił służby w Mauthausen. Twierdzi, że przez krótki czas był strażnikiem w obozie zewnętrznym i należących do niego zakładach zbrojeniowych w Linzu.

Sąd wskazał również, że obwiniony przedstawił dokumenty, z których wynika, iż należał do batalionu, który wykonywał misję bojową przynajmniej przez część okresu wskazanego przez prokuraturę.

Prokuratura odwołała się już od decyzji Sądu Krajowego. (PAP)

az/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL