Europa i świat po 1989 roku

13.01.2015 aktualizacja 14.07.2016

Niemcy: Władze miasta Schwerte chcą zakwaterować uchodźców w byłym KL

Władze zachodnioniemieckiego Schwerte chcą umieścić uchodźców starających się o azyl w Niemczech w dawnym obozie koncentracyjnym - jednym z podobozów KL Buchenwald. Jak podała agencja dpa, członkowie rady miejskiej sprawdzali we wtorek przydatność miejsca.

Politycy i urzędnicy zbadali między innymi barak zajmowany w czasie wojny przez komendanta obozu. Odmówili na razie komentarzy na temat kontrowersyjnych planów. Burmistrz Schwerte Heinrich Boeckeluehr zapowiedział na najbliższy piątek konferencję prasową w tej sprawie.

Rada Uchodźców w Północnej Nadrenii-Westfalii zarzuciła odpowiedzialnym za ten pomysł brak wrażliwości. Rada preferuje ulokowanie uciekinierów w kontenerach mieszkalnych.

Według mediów miejskie władze chcą zakwaterować na terenie byłego obozu kilkudziesięciu azylantów.

Pod koniec wojny w podobozie Schwerte na południe od Dortmundu przetrzymywano kilkuset więźniów z KL Buchenwald wykorzystywanych do pracy przymusowej w zakładach naprawczych taboru kolejowego.

W związku z wojną domową w Syrii i kryzysem w Iraku w zeszłym roku znacznie wzrosła - do 200 tys. - liczba imigrantów starających się o azyl polityczny w Niemczech. Władze samorządowe odpowiedzialne za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców nie zawsze radzą sobie z tym problemem, narzekając na brak funduszy. Z braku innych kwater azylanci umieszczani są w namiotach, halach sportowych lub koszarach wojskowych. Budowane są też miasteczka kontenerowe. Napływ cudzoziemców wywołuje obawy wśród części niemieckiego społeczeństwa. W niektórych miastach, m. in. w Berlinie i Dreźnie, doszło do protestów społecznych. W tym roku władze spodziewają się dalszego wzrostu liczby imigrantów. (PAP)

lep/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL