Polska po 1989 roku

12.09.2016

Nowoczesna chce pomnika Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie

Nowoczesna chce, by w 2019 roku - w 30. rocznicę powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego - w Warszawie stanął pomnik byłego premiera. Jak poinformował w poniedziałek lider partii Ryszard Petru, powstał właśnie komitet budowy pomnika, który będzie zbierał środki na ten cel.

Politycy Nowoczesnej zapowiedzieli ponadto, że zwrócą się do Rady Warszawy by imieniem Tadeusza Mazowieckiego nazwać jeden ze stołecznych mostów.

Petru zwrócił uwagę na poniedziałkowej konferencji prasowej, że 27 lat temu, 12 września 1989 r. powołany został pierwszy niekomunistyczny rząd Polski (po II wojnie światowej), którego premierem został Tadeusz Mazowiecki. "Z przykrością stwierdzam, że dzisiaj to wszystko, co się wtedy udało, jest powoli, krok po kroku niszczone - od TK poczynając, przed Sąd Najwyższy, przez brak porozumienia, dialogu" - powiedział szef Nowoczesnej.

"Chcielibyśmy przypomnieć i wrócić do tamtych wartości - odwagi, otwartości, możliwości dialogu i rozmowy z ludźmi po to, aby przypomnieć, że na tych wartościach udało nam się zbudować III Rzeczpospolitą" - dodał polityk.

Poinformował o powołaniu komitet budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego. "Będziemy chcieli, aby stanął w Warszawie. Nie określamy miejsca tego pomnika, to zostawiamy władzom Warszawy" - zaznaczył Petru. Nowoczesna chce, by pomnik stanął w stolicy w 2019 roku, w 30. rocznicę powołania rządu Mazowieckiego. "Tego typu sposobu myślenia, który nam jest bliski, brakuje bardzo w polskiej polityce" - przekonywał Petru.

Komitet, na czele którego staną posłanka Nowoczesna Monika Rosa oraz Paweł Rabiej z zarządu partii, ma zbierać środki na budowę pomnika. "Rozpiszemy konkurs na ten pomnik tak, aby on stanął w godnym miejscu. Najlepiej byłoby, gdyby to było w porozumieniu wszystkich sił i żeby wszystkie siły polityczne były w momencie odsłonięcia tego pomnika w roku 2019" - podkreślił szef Nowoczesnej.

Paweł Rabiej powiedział, że pomnik Tadeusza Mazowieckiego ma przypominać jego zasługi dla polskiej demokracji, budowy niepodległego polskiego państwa. Dodał, że politycy Nowoczesnej chcą podjąć rozmowy z Radą Warszawy, by imieniem byłego premiera nazwać jeden z mostów. "Była to postać, która potrafiła łączyć, a nie dzielić i most byłby takim symbolicznym pokazaniem tych cech osobistych pana premiera, które - jako Nowoczesna - cenimy i podziwiamy" - wyjaśnił Rabiej.

Zmarły przed trzema laty Tadeusz Mazowiecki był pierwszym po wojnie niekomunistycznym premierem w tej części Europy; największą zasługą jego rządu było przeprowadzenie transformacji ustrojowej Polski. Sejm przyjął dymisję rządu Mazowieckiego 14 grudnia 1990 po tym jak były premier przegrał w I turze wyborów prezydenckich z Lechem Wałęsą i Stanisławem Tymińskim. (PAP)

mkr/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL