31.05.2011 aktualizacja 15.08.2016

Obchody 35. rocznicy Czerwca '76 w Radomiu

2011-05-30 (PAP) - Wystawy, koncerty i spektakle odbędą się w Radomiu w ramach 35. rocznicy radomskiego Czerwca '76. Tegoroczne obchody rozpoczną się w sobotę 4 czerwca i potrwają do 26 czerwca.

Radom 1976W sobotę w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego odbędzie się premiera spektaklu „Uliczna ballada” według tekstu radomianki Teresy Opoki. Zdaniem dyrektora radomskiego teatru, Zbigniewa Rybki to wzruszająca i emocjonalna opowieść o wydarzeniach Czerwca 1976 r.

„Nie zajmujemy się w tym spektaklu rekonstrukcją wydarzeń historycznych, nie staramy się dociekać prawdy o tych wydarzeniach. Ma to być natomiast artystyczna impresja mówiąca o walce o wolność na podstawie wydarzeń radomskich” - powiedział Rybka.

Główne obchody, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, odbędą się w sobotę 25 czerwca przed pomnikiem upamiętniającym zryw robotniczy w 1976 r. Mszę św. w intencji bohaterów Czerwca '76 odprawi ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik. Po uroczystościach zaplanowano koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej „Ludziom Czerwca '76”, który odbędzie się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. W programie znajdą się utwory: Henryka Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz.

Ważnym elementem tegorocznych obchodów będą liczne wystawy, m.in. ekspozycja plenerowa pt. „Zaczęło się w +Walterze+”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe w Radomiu, Fabrykę Broni Łucznik oraz władze Radomia. Wystawa prezentowana będzie od 6 czerwca przed gmachem Urzędu Miejskiego w Radomiu. Znajdą się na niej materiały dotyczące protestu robotniczego oraz wydarzeń go poprzedzających. Ekspozycji towarzyszy katalog w formie albumu z dużą liczbą zdjęć i tekstów historycznych.

Głównymi organizatorami obchodów są Urząd Miejski w Radomiu oraz NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski, kardynał Józef Glemp, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Michalina Kawalec – siostra ks. Romana Kotlarza, związanego z ziemią radomską kapłana i działacza opozycji.

W 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które zakończyły starcia z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygniecieni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Po wydarzeniach Czerwca '76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych. (PAP)

ilp/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL