II Rzeczpospolita

13.05.2019

Obchody 90. rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej

Hala Reprezentacyjna PWK. Źródło: Wikimedia Commons Hala Reprezentacyjna PWK. Źródło: Wikimedia Commons

Wystawy, publikacje, konferencje naukowe i gra miejska uświetnią przypadającą w tym roku 90. rocznicę Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Zorganizowano ją w 1929 r. z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) Przemysław Trawa podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa) – jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze – pokazywało dynamikę odrodzonego państwa polskiego, miało silny rys modernizacyjny i mocno wpłynęło na kształt i przyszłość Poznania. "Bez PeWuKi nie byłoby dzisiejszych targów, nie byłoby również dzisiejszego Poznania" – zapewnił.

Koordynator jubileuszowych obchodów Przemysław Grodzki z MTP zaznaczył, że PeWuKa była przedsięwzięciem wystawienniczym, którego skala i rozmach w historii Polski nigdy już się nie powtórzyły.

"PeWuKa była swoistym inkubatorem przedsiębiorczości. Prezentowała osiągnięcia odrodzonego państwa polskiego, miała też dać większy impuls do rozwoju kraju, który zaledwie 10 lat po odzyskaniu niepodległości był w stanie zorganizować tak niesamowite i spektakularne wydarzenie. Tymczasem to wciąż mało znana – także poznaniakom – karta z naszej historii. Chcemy to zmienić" – powiedział.

Przypomniał, że symbolem wystawy są budynki, które zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję. Głównym architektem PeWuKi był Roger Sławski. Współczesne ślady PeWuKi w Poznaniu to nie tylko powstałe z myślą o wystawie pawilony na terenie obecnych targów, ale także m.in. budynek Dworca Zachodniego, gmachy należące obecnie do poznańskich uczelni i wiele innych obiektów, które służą Poznaniowi do dzisiaj.

W związku z jubileuszem w czerwcu w trakcie targów ITM Polska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się konferencja naukowa "Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń". W jej trakcie naukowcy będą rozmawiać m.in. o wystawie w kontekście międzynarodowym i społeczno-politycznym.

Największej w kraju imprezie wystawienniczej poświęcony będzie II Festiwal Architektury Modernizacyjnej Nowy Plan 2019, w którego ramach zorganizowana zostanie także wystawa o PeWuCe.

Niebawem ukaże się bogato ilustrowana książka Filipa Czekały i Tomasza Mikszy "Pewuka. Cud nad Wartą". Powstała też mapa "Śladami Powszechnej Wystawy Krajowej", która wyznacza spacer po terenach ekspozycyjnych i istniejących do dziś obiektach powstałych w związku z organizacją wystawy. Grupa MTP we współpracy z poznańskimi przewodnikami miejskimi organizuje cykliczne spacery historyczne śladami PeWuKi. Przygotowano też grę miejską "Wejściówka na PeWuKę".

Powszechną Wystawę Krajową zorganizowano w 1929 r. z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny odrodzonego kraju.

Patronat nad PeWuKą objął prezydent Ignacy Mościcki, na czele komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski. Otwarta w maju 1929 r. PeWuKa trwała 138 dni. Wystawców było 1427, a zwiedzających 4,5 mln. Powierzchnia wystawy zajęła 65 ha, na których stanęło 112 obiektów wystawowych. Prace budowlane wykonywało 1,2 tys. robotników i kolejnych kilka tysięcy w warsztatach wykonujących poszczególne ekspozycje. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL