Polacy na frontach II wojny światowej

15.11.2015 aktualizacja 14.07.2016

Obchody ku czci żołnierzy II Korpusu Polskiego na południu Włoch

Żołnierze II Korpusu Polskiego po zajęciu Ankony. 19 lipiec 1944 r. Fot. NAC Żołnierze II Korpusu Polskiego po zajęciu Ankony. 19 lipiec 1944 r. Fot. NAC

W regionach Apulia i Basilicata na południu Włoch trwają trzydniowe obchody upamiętniające żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy uczestniczyli w walkach o wyzwolenie tego kraju. Uroczystości rozpoczęto w sobotę mszą na cmentarzu w Casamassima koło Bari.

Ceremonie zorganizowane z okazji obchodzonej w tym roku 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej miały na południu Italii szczególnie symboliczne znaczenie - podkreśla strona polska. Przypomina, że to właśnie tam, przez port w Tarencie w Apulii, w grudniu 1943 roku żołnierze II Korpusu przybyli na Półwysep Apeniński z Port Saidu w Egipcie. Stamtąd ruszyli na szlak bojowy, którego etapami były bitwa pod Monte Cassino, wyzwolenie Bolonii i Ankony.

Na polskim cmentarzu wojennym w Casamassima, gdzie pochowano ponad 420 polskich żołnierzy zmarłych z ran w szpitalach w południowych Włoszech i poległych w bitwach, w obecności kombatantów II Korpusu złożono wieńce i kwiaty. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, wojska, Ordynariatu Polowego, ambasady RP w Rzymie, Polonii oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z jej sekretarzem Andrzejem Kunertem.

Po mszy odbyły się następnie uroczystości przed pomnikiem ku czci poległych w I i II wojnie światowej. Otwarta została wystawa fotografii „Apulia Polaków. Od 1944 do 1946 roku... historia w czerni i bieli”.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na placu w Casamassima rozpoczęto od minuty ciszy, by upamiętnić ofiary zamachów w Paryżu.

Drugim etapem uroczystości była w niedzielę miejscowość Mottola w Apulii, gdzie znajdowała się baza II Korpusu. Uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy w miejscowej katedrze i złożyli kwiaty przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz tablicą upamiętniającą żołnierzy generała Władysława Andersa.

W Materze w regionie Basilicata uroczystość dedykowana ich pamięci odbyła się w szkole podstawowej. W miejscowym muzeum otwarta została wystawa o II Korpusie.

Polsko-włoskie uroczystości zakończą się w poniedziałek wizytą w lotniczej bazie wojskowej w portowym mieście Brindisi w Apulii.

„To stamtąd - przypomniał Andrzej Kunert - latały samoloty alianckie, głównie polskie, choć nie tylko, z pomocą lotniczą do okupowanej Polski, z największym nasileniem podczas Powstania Warszawskiego”. Złożone zostaną kwiaty pod odsłoniętą w zeszłym roku tablicą pamiątkową ku czci lotników, którzy zginęli w trakcie tych lotów.(PAP)

sw/ ulb/ ro/ par/

Galeria

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL