XIX wiek

23.02.2013 aktualizacja 14.07.2016

Ostatni weekend wystawy MHP „1863. Gra o niepodległość” w Warszawie

"Gra o niepodległość" - wystawa MHP "Gra o niepodległość" - wystawa MHP

Uczniowie z ponad 80 szkół wzięli udział w oryginalnych lekcjach na wystawie „1863. Gra o niepodległość” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. 23 i 24 lutego to ostatni weekend, kiedy ekspozycję można jeszcze obejrzeć w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

„Wystawa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Podobał się sposób aranżacji przestrzeni. To, że wystawa została połączona z grą odbierano jako rzecz ciekawą i wiele osób, nie tylko uczniowie, brało udział w grze” - mówi PAP Gabriela Sierocińska-Dec z działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski.

Ekspozycja „1863. Gra o niepodległość” pomyślana została jako interaktywny labirynt, w którym uczniowie mogli czynnie przyswajać wiedzę podczas lekcji w formie gry, zapoznając się m.in. z wydrukami archiwalnych dokumentów, plakatów, map, a także fotografii przedstawiających powstańców i modernizującą się Warszawę tamtego czasu.

Ekspozycja „1863. Gra o niepodległość” pomyślana została jako interaktywny labirynt, w którym uczniowie mogli czynnie przyswajać wiedzę podczas lekcji w formie gry, zapoznając się m.in. z wydrukami archiwalnych dokumentów, plakatów, map, a także fotografii przedstawiających powstańców i modernizującą się Warszawę tamtego czasu.

„Młodzi ludzie podczas lekcji-gry, wcielali się w różne role i dzięki temu zupełnie inaczej – z perspektywy ich uczestników - poznawali wydarzenia historyczne” - mówi Gabriela Sierocińska-Dec. Gra pozwala odpowiedzieć m.in. na pytania: czy jesteś zwolennikiem walki zbrojnej, czy też skłaniasz się raczej ku pracy organicznej, czy chciałbyś działać w konspiracji czy wybrałbyś legalną działalność polityczną.

Elżbieta Kuczyńska, nauczycielka z LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie powiedziała PAP: „Przyprowadziłam na lekcję muzealną uczniów ponieważ spodziewałam się, że nie będzie to po prostu słuchanie przewodnika oprowadzającego po wystawie, od gabloty do gabloty. Nie zawiodłam się. Zauważyłam, że uczniowie wypełniając zadania w grze, naprawdę się w nią wciągali”. Natalia Tokaj, uczennica z LXXVI LO: „Podoba mi się zupełnie inna forma poznawania historii, niż ta na lekcji w szkole. To nie jest wiedza książkowa, wyklepana”.

„W trakcie trwania wystawy z naszej oferty edukacyjnej skorzystało ponad 80 szkół, nie tylko warszawskich, które brały udział w lekcjach-grach. W zajęciach brała udział także młodzież niepełnosprawna z ośrodków dla dzieci głuchoniemych i niewidomych. Lekcje-gry cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że wielu szkołom z powodu braku wolnych terminów musieliśmy odmawiać. Dlatego też część nauczycieli przychodziła na wystawę samodzielnie ze swoimi klasami” - powiedziała Gabriela Sierocińska-Dec z MHP.

Wystawa zorganizowana została pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Rzecznik MHP Marek Stremecki powiedział, że najprawdopodobniej jesienią tego roku wystawa zostanie pokazana w Białymstoku, w gmachu Filharmonii Podlaskiej. Trwają też rozmowy dotyczące jej wypożyczenia do innych miast.

(PAP)

tst/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL