Kultura i sztuka po 1989 roku

15.10.2019

Otwarcie nowej ekspozycji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - w środę

Stół nanban, fot. Agnieszka Indyk Stół nanban, fot. Agnieszka Indyk

Unikatowy stół z dekoracją w stylu nanban, pochodzący z początku XVII wieku, jest najcenniejszym eksponatem nowej ekspozycji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy Pokojach Chińskich. Jej otwarcie zaplanowano na środę.

Na wystawę złożą się także inne dzieła z Dalekiego Wschodu – ceramika, wyroby z kości słoniowej i laki, które nie były wcześniej prezentowane publiczności - poinformował Marcin Wielgo z Muzeum.

Prace nad restauracją stołu prowadził przez dwa lata polsko-japoński zespół konserwatorów. Zabytkowy stół został wykonany w XVII w. w Japonii i ozdobiony laką, masą perłową, złotem i srebrem.

"To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w muzeum wilanowskim, z racji rozmiarów wyjątkowe także na skalę światową. Stół prezentowany jest w specjalnej gablocie o stabilnym klimacie i właściwym naświetleniu, a szczegółom dekoracji przyglądać się można w powiększeniu dzięki nowoczesnemu stanowisku multimedialnemu. W otoczeniu stołu nanban będzie można zobaczyć także bezcenne dzieła z Dalekiego Wschodu - czytamy w przesłanej informacji. - Znalazły one miejsce we współczesnej gablocie zaprojektowanej na wzór szafy z początku XIX w.".

Ekspozycję uzupełniają cenne przedmioty z drewna, steatytu i emalii, a także dwie oryginalne szafy zdobione laką chińską.

Wystawa będzie "sukcesywnie uzupełniana o kolejne dzieła sztuki poddawane obecnie konserwacji". Jak poinformowano, "cała przestrzeń południowego skrzydła pałacu wilanowskiego wraz z niedawno udostępnioną publiczności Galerią Magazynową stworzy spójną opowieść o fascynacji sztuką orientalną kolejnych właścicieli Wilanowa".

Aranżacja nowej wystawy stałej nawiązuje do apartamentu chińskiego urządzonego na piętrze pałacu wilanowskiego w początku XIX w. Jego twórcą był Stanisław Kostka Potocki, oświeceniowy kolekcjoner, polityk, reformator szkolnictwa, uznawany za pierwszego polskiego historyka sztuki i archeologa, który w 1805 r. otworzył w rezydencji wilanowskiej pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki.

Konserwacja stołu nanban została sfinansowana przez japońską Fundację Sumitomo. Zakup gablot sfinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezentację stołu nanban w nowej przestrzeni ekspozycyjnej zaplanowano w środę o godz. 14. Wystawa zostanie udostępniona publiczności od czwartku.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL