Europa i świat po 1989 roku

16.05.2018

Otwarcie Przystanku Historia IPN we Lwowie - w czwartek

Źródło: IPN Źródło: IPN

Instytut Pamięci Narodowej uruchomi w czwartek we Lwowie Przystanek Historia - poinformowano w środę na stronie internetowej IPN. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski i edukacja historyczna.

Jak podał IPN, inauguracja Przystanku Historia odbędzie się we lwowskim Konsulacie Generalnym RP. "Będzie to kolejne po otwartym niedawno +przystanku+ w Mińsku, Grodnie i Chicago miejsce, gdzie będą mogli spotykać się wszyscy miłośnicy historii i dyskutować o prezentowanych filmach i książkach, gdzie będzie można obejrzeć wystawę, posłuchać wykładów lub spotkać się ze świadkami historii" - napisano na stronie IPN.

W komunikacie poinformowano również, że otwarcia Przystanku Historia dokona prezes IPN Jarosław Szarek, a towarzyszyć mu będzie dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko.

Jak dodano, przed inauguracją Przystanku prezes IPN wraz z delegacją odwiedzi Cmentarz Orląt we Lwowie. W drodze powrotnej przedstawiciele Instytutu złożą wizytę w Zadwórzu oraz na cmentarzach w Horpinie, Malechowie, Zboiskach, Hołosku i Mościskach.

Partnerem Przystanku Historia Lwów jest Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej. Przedsięwzięciu patronuje Rafał Wolski – Konsul Generalny Rzeczypospolitej we Lwowie.

Przystanki Historia są przedsięwzięciem edukacyjnym IPN, które ma na celu pokazywanie najnowszej historii Polski w różnych formach i aspektach, prowadzenie dyskusji o historii Polski oraz prezentację dorobku historycznego Instytutu. W ramach Przystanków organizowane są m.in. konferencje, debaty oraz spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych. Stałymi punktami ich programów są również wystawy, pokazy filmowe, a także seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli.

Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne - w Łucku na Ukrainie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago oraz w Gnojniku na Zaolziu w Czechach. (PAP)

autor: Daria Porycka

edytor: Paweł Tomczyk

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL