Polska po 1989 roku

18.12.2018

Otwarto nową siedzibę Wojskowego Biura Historycznego

Uroczyste otwarcie siedziby Wojskowego Biura Historycznego w warszawskim Rembertowie. WBH powstało z połączenia Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Wojskowego Biura Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Fot. PAP/R. Guz Uroczyste otwarcie siedziby Wojskowego Biura Historycznego w warszawskim Rembertowie. WBH powstało z połączenia Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Wojskowego Biura Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Fot. PAP/R. Guz

Pamięć o bohaterach jest fundamentem naszej tożsamości narodowej - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia nowej siedziby Wojskowego Biura Historycznego i odsłonięcia popiersia patrona Biura gen. Kazimierza Sosnkowskiego w warszawskim Rembertowie. Jak podkreślił, dzięki konsekwentnej pracy historyków "możemy dziś oddać hołd naszym bohaterom". 

"Szczególnie w tym roku - niezwykłym roku stulecia odzyskania niepodległości - pamiętamy o tych, którzy sto lat temu przyczynili się do odzyskania niepodległości. Jedną z takich postaci niewątpliwie jest gen. Kazimierz Sosnkowski - patriota, dowódca, wzór żołnierza, wzór żołnierza do naśladowania przez dzisiejszych dowódców i przez dzisiejszych żołnierzy. Bardzo cieszę się z tego, że Wojskowe Biuro Historyczne ma takiego wspaniałego patrona. To dobrze świadczy o zespole, na czele którego jest pan dyrektor Cenckiewicz. To też dobrze świadczy o kierunkach badań historycznych. Przy takim patronie z całą pewnością badania będą rzetelne, będą pokazywały prawdę na temat naszej przeszłości" - powiedział szef MON. 

Błaszczak wyraził zadowolenie, że doszło do reorganizacji WBH i "warunki lokalowe są lepsze". "Biuro będzie mogło udostępniać jakże interesujące materiały. (...) będzie upowszechniało tę wiedzę skierowaną szczególnie do młodego pokolenia, do tych wszystkich, którzy dziś kształcą się, do tych wszystkich, którzy dziś poznają naszą przeszłość" - powiedział.

Jak dodał, "tylko na tym fundamencie możemy budować przyszłość". "Nasza tożsamość narodowa jest zbudowana poprzez właśnie te jakże wspaniałe wydarzenia historyczne. Pamięć o bohaterach stanowi fundament naszej tożsamości narodowej. (…) Gratuluję tego, że WBH może w pełni już rozwijać swoją działalność naukową, popularyzatorską, ale także archiwistyczną, bo przecież WBH gromadzi także dokumenty związane z działalnością Wojska Polskiego" - podsumował Błaszczak.

Dyrektor WBH Sławomir Cenckiewicz przypomniał, że misją Biura jest "zebranie w całość różnych tradycji Wojska Polskiego". "Oczywiście, w nawias bierzemy historię Ludowego Wojska Polskiego, ale to nie oznacza – i tutaj odwołam się do słów generała Kazimierza Sosnkowskiego z 1943 r. - że przekreślamy indywidualne postawy żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Wierzymy, że w wielu sercach tych żołnierzy biła Polska i polski duch i w jakimś sensie symbolem tych żołnierzy są żołnierze I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, przynajmniej ci sybiracy, którzy wybrali tę drogę, bo innej nie znali do wolnej Polski, ale w jakimś sensie wielkim symbolem tych postaw w całym okresie zimnej wojny pozostanie na zawsze pułkownik generał Ryszard Kukliński" - powiedział.

Cenckiewicz zwrócił uwagę, że patron WBH gen. Kazimierz Sosnkowski ma być "symbolem cnót żołnierskich i obywatelskich". "Jest to, można powiedzieć, jedna z najpiękniejszych postaci w dziejach nie tylko Wojska Polskiego, ale w ogóle polskiej historii. Jest to jeden z twórców niepodległości Polski, jeden z twórców sztabu generalnego Wojska Polskiego, jeden z najbardziej znamienitych obrońców niepodległości Polski. Generał, który nie przegrał żadnej bitwy, nawet w 1939 r., generał, który stworzył podwaliny państwa podziemnego, armii podziemnej, który pozostał niezłomny aż do ostatnich swoich dni w końcu lat 60." - przypomniał.

W uroczystości wzięli udział również m.in. wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot oraz wdowa po adiutancie generała Kazimierza Sosnkowskiego Halina Babińska.

Wojskowe Biuro Historyczne powstało w 2016 r. na mocy decyzji ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Utworzono je z połączenia Centralnego Archiwum Wojskowego, które stało się wewnętrzną komórką Biura i Wojskowego Biura Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Do zadań WBH należy m.in. projektowanie rozwiązań systemowych dotyczących organizacji i funkcjonowania wojskowej sieci archiwalnej oraz kształtowanie archiwalnego zasobu wojskowej sieci archiwalnej. Biuro odpowiada także m.in. za opracowanie i zabezpieczenie materiałów archiwalnych, a także za udostępnianie materiałów archiwalnych. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL