Polska po 1989 roku

19.06.2019

P. Gliński: medal Virtus et Fraternitas to odznaczenie za męstwo, braterstwo i solidarność

Medal Virtus et Fraternitas to odznaczenie za męstwo, braterstwo i solidarność – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas środowej uroczystości wręczenia odznaczeń w Teatrze Polskim w Warszawie.

"W końcu 2015 r., kiedy uformował się nowy rząd, z inicjatywy wiceminister kultury Magdaleny Gawin powołaliśmy w resorcie kultury Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego" - przypomniał minister. "Mieliśmy pewność, że jest bardzo wiele do zrobienia w obszarze badań historycznych, że jest bardzo dużo białych plam (...) w obszarze - zwłaszcza dotyczącym ofiar obu totalitaryzmów" - zauważył.

Jak dodał Gliński, "ten ośrodek zaczął te plamy wypełniać, m.in. jednym z zadań podstawowych było upowszechnienie wiedzy na temat skutków totalitaryzmów, chociażby przez tłumaczenie materiałów źródłowych, które nigdy nie były przetłumaczone, w związku z tym świat naukowy nie znał tych zagadnień, problemów, tej strasznej rzeczywistości, która na ziemiach Polski miała miejsce w czasie II wojny światowej i później".

"Dwa lata później z inicjatywy Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego przekształciliśmy ośrodek im. Witolda Pileckiego w Instytut naukowy - Instytut Pileckiego" - przypomniał. "Poszerzyliśmy możliwości badawcze, a przede wszystkim ustanowiliśmy nową instytucję, której głównym zadaniem było upamiętnianie tych, którzy w tamtych (...) czasach potrafili wznieść się ponad normalność. Chodzi o tych, którzy pomagali polskim obywatelom, jakiejkolwiek narodowości i jakiegokolwiek wyznania" - dodał minister.

Podkreślił, że "ta instytucja dzisiaj zadziałała". "Po raz pierwszy możemy wręczyć te medale (...) za męstwo, braterstwo, solidarność". (PAP)

autor: Olga Łozińska, Norbert Nowotnik

oloz/ nno/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL