Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2019

P. Gliński o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk: to sukces polskiej pisarki, ale także polskiej kultury

Gratulujemy pani Tokarczuk. To sukces polskiej pisarki, ale także polskiej kultury – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w środę podczas wizyty w Łodzi dowiedział się o przyznaniu literackiego Nobla Oldze Tokarczuk.

"Gratulujemy pani Tokarczuk. To sukces polskiej pisarki, ale także polskiej kultury. To jest zawsze dobrze, jeżeli polska twórczyni jest doceniana na świecie. Anegdotycznie mogę powiedzieć, że postanowiłem powrócić do swoich niedokończonych lektur i mam nadzieję, że tym razem będzie to powrót zakończony sukcesem" - zaznaczył Gliński, odnosząc się do swoich wcześniejszych wypowiedzi w mediach, że próbował czytać książki Tokarczuk, ale żadnej nie dokończył.

CZYTAJ TAKŻE

Jak się wyraził, z literacką Nagrodą Nobla jest pewien kłopot. "Ostatnio był jakiś kryzys obyczajowy, awantury związane z tym, ale mam nadzieję że to nie będzie dotyczyło w żadnym stopniu pani Tokarczuk. To także sukces Polski i proponowałbym tak to interpretować" - dodał.

Zdaniem wicepremiera, w historii literackiej Nagrody Nobla zdarzali się kontrowersyjni laureaci. "Mimo wszystko jest różnica między (Tokarczuk - przyp. red.) a Dario Fo czy Elfriede Jelinek czy nawet Bobem Dylanem, który był uwielbiany, ale pojawiały się znaki zapytania, czy to dobry pomysł, by był laureatem nagrody Nobla" - mówił.

"Ja myślę, że Olga Tokarczuk jest po prostu pisarką – jednym się podoba, drugim nie, ale została uznana i musimy nie tylko to uszanować, ale cieszyć się z jej sukcesu" - podkreślił

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczyk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie - napisał w czwartek na Twitterze minister kultury. "Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!" - napisał wicepremier Gliński. Zapowiedział, że w związku z nagrodą dla Tokarczuk "tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki". 

(PAP)

ksi/ itm/

agm/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL