Polska po 1989 roku

11.02.2019

P. Mucha: opinia Z. Romaszewskiej nt. pomnika T. Mazowieckiego nie jest zgodna z poglądem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że można wystąpić z inicjatywą budowy w Warszawie pomnika b. premiera Tadeusza Mazowieckiego; opinia Zofii Romaszewskiej w tej sprawie nie jest zgodna z poglądem prezydenta - powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

W poniedziałek doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska oceniła, że postawienie w Warszawie pomnika byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego nie jest dobrym pomysłem. Dopytywana, dlaczego nie jest to dobry pomysł odparła: "Bo nie lubię Tadeusza Mazowieckiego". Jej zdaniem, jest za wcześnie na stawianie pomnika Mazowieckiemu, ale - jak dodała - może to się zmienić w przyszłości.

Paweł Mucha pytany w poniedziałek Polskim Radiu 24 o opinię Romaszewskiej przypomniał, że w przeszłości prezydent wskazywał, że "dla uczenia postaci Mazowieckiego można byłoby wystąpić z inicjatywą budowy jego pomnika w Warszawie". "W tej sprawie pani Zofia Romaszewska wyartykułowała swój pogląd, który nie jest zgodny z poglądem pana prezydenta" - oświadczył.

Dodał też, że z uwagi na opozycyjną przeszłość i zasługi Romaszewskiej, ma ona prawo "do swojej osobistej oceny" w tej sprawie.

"Doradcy są od doradzania, a od rozstrzygania jest prezydent RP" - podkreślił Mucha.

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda powiedział w Polsat News, że będzie popierał inicjatywę budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego. Jak podkreślił, bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki. "Okres 1989 r. ma swój szczególny wymiar osobowy, niezwykle symboliczny. Mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim. To była niezwykle ważna data - 12 września" - ocenił Andrzej Duda. Według prezydenta, właśnie to wydarzenie powinno być upamiętnione pomnikiem Mazowieckiego.    (PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL