Stalinizm

13.10.2016

Pałac Sztuki w Krakowie udostępnił wystawę poświęconą rotmistrzowi Pileckiemu

Zbigniew Babiński - autor zwycięskiego plakatu na pokonkursowej wystawie plakatów "Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony. Raport z Auschwitz". Fot. PAP/J. Bednarczyk Zbigniew Babiński - autor zwycięskiego plakatu na pokonkursowej wystawie plakatów "Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony. Raport z Auschwitz". Fot. PAP/J. Bednarczyk

Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu poświęcona jest wystawa plakatów, którą w czwartek udostępnił Pałac Sztuki w Krakowie. Zwiedzający obejrzą prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie na plakat „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”.

W listopadzie ekspozycja pojedzie do Warszawy, gdzie będzie prezentowana w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Później będzie można ją oglądać m.in. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

"Cieszy mnie, że wystawa ma premierę w Pałacu Sztuki w Krakowie. Rotmistrz Pilecki urodził się w 1901 r. W tym samym roku powstał Pałac Sztuki. Zatem obchodzimy 115. urodziny Pileckiego i 115 lat istnienia Pałacu Sztuki" – powiedziała PAP kuratorka wystawy Małgorzata Kupiszewska i dodała: „W Krakowie spotkaliśmy się z niezwykle serdecznym przyjęciem Zbigniewa Kazimierza Witka (prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, które opiekuje się Pałacem Sztuki - przyp. PAP), który powiedział, że goszczenie wystawy o rotmistrzu Pileckim będzie dla niego honorem i zaszczytem”.

Na konkurs na plakat o rotmistrzu Pileckim napłynęło ok. 150 prac z Polski, Kanady, Japonii, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec. Autorem najlepszego plakatu okazał się Zbigniew Babiński. Drugie miejsce zajęli Jarosław Polkowski i Wojciech Sobolewski. Trzecią nagrodę komisja konkursowa przyznała Lexowi Drewinskiemu i Grzegorzowi Myćce. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i finansowe.

Międzynarodowy konkurs na plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU zorganizowano w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, współfinansowanego m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Patronat nad projektem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz.

Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 1990 r. został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. (PAP)

bko/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL