Europa i świat po 1989 roku

22.10.2018

Para prezydencka przyleciała do Berlina

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w poniedziałek do Berlina. W trakcie dwudniowej wizyty Duda będzie rozmawiał z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerz Angelą Merkel, m.in. o Trójmorzu i gazociągu Nord Stream 2.

Dwudniową wizytę w Niemczech para prezydencka rozpocznie od spotkania w poniedziałek po południu z kierownictwem Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Deutschland GmbH w podberlińskim biurze firmy.

We wtorek rozpocznie się oficjalny program wizyty prezydenta w Republice Federalnej Niemiec.

Po powitaniu polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Steinmeiera i jego małżonkę Elke Buedenbender w ogrodach pałacu Bellevue i złożeniu podpisów w księdze pamiątkowej odbędą się rozmowy prezydentów "w cztery oczy". Następnie prezydenci Duda i Steinmeier spotkają się z mediami.

Po południu we wtorek w siedzibie niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych obaj prezydenci wezmą udział w XIX Forum Polsko-Niemieckim zatytułowanym "Europa 1918-2018: historia z przyszłością".

Kolejnym punktem wizyty prezydenta Dudy będzie spotkanie z kanclerz Merkel. Politycy również będą rozmawiać "w cztery oczy".

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy Dudy ze Steinmeierem i Merkel będą dotyczyły m.in. przyszłości Europy, relacji transatlantyckich, a także przyszłości polityki bezpieczeństwa w naszym regionie.

"Prezydent poruszy też kwestie, które są dzisiaj sporne w relacjach polsko-niemieckich, w tym oczywiście sprawę gazociągu Nord Stream 2, naszej oceny tego projektu, ale także głosów, które na temat tego gazociągu wybrzmiały na ostatnim szczycie państw wyszehradzkich" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że Duda będzie też "dyskutował o polityce europejskiej w kontekście naszego regionu i stanowiska Grupy Wyszehradzkiej w głównych problemach europejskich, a także projektu Trójmorza, do którego Niemcy zgłosiły swój akces, a Polska wyraziła zgodę na to, żeby Niemcy były partnerem zewnętrznym tej inicjatywy".

"Wiemy, że ambicją Niemiec jest stanie się krajem członkowskim tej inicjatywy, więc będzie to rozmowa o przyszłości Trójmorza, współpracy krajów Trójmorza z partnerami zewnętrznymi, w tym Niemcami" - wyjaśnił Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też chciał porozmawiać z niemieckimi politykami o sytuacji wewnętrznej w Niemczech, która "jest bardzo dynamiczna, bardzo chwiejna". "To nie jest to już stabilny kraj, jeśli chodzi o scenę polityczną" - dodał.

"Ostatnie wybory w Bawarii pokazały, że także w Niemczech zachodzą zmiany społeczne, które powodują zmiany polityczne. Prezydent będzie chciał dowiedzieć się od swoich rozmówców, jak widzą przyszłość polityki wewnątrz Niemiec" - powiedział Szczerski.

We wtorek wieczorem obie pary prezydenckie wezmą wspólnie udział w uroczystym koncercie wydawanym przez ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbędzie się w berlińskim Konzerthaus.

Z Berlina Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ ulb/ mc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL