Polacy na frontach II wojny światowej

22.10.2017

PBGOT apeluje do rodzin zaginionych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów apeluje do rodzin zaginionych na Pomorzu Zachodnim żołnierzy 1. Armii WP o oddawanie materiału genetycznego. „Dzięki temu uda nam się zidentyfikować szczątki 6 osób, które zostały znalezione w okolicach Siekierek” - powiedział PAP dr Andrzej Ossowski.

„Pojawia się szansa identyfikacji szczątków 6 żołnierzy, które zostały znalezione w maju br. podczas nielegalnej eksploracji. Jesteśmy w stanie ustalić z jakiej jednostki byli; wiemy, że w tym czasie zaginęło i poległo ok. 400 żołnierzy” - powiedział PAP genetyk z Bazy dr Andrzej Ossowski.

„Z prowadzonych badań historycznych wynika, że do dzisiaj wielu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy walczyli na terenie Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej jest zaginionych i nie wiadomo gdzie dokładnie zostali pochowani. Na cmentarzu żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starach Łysogórkach koło Siekierek duża część nazwisk, została umieszczone na tablicach honorowo, co oznacza, że ciał nie odnaleziono” - wyjaśnił Ossowski.

Jak zaznaczył prowadzone wcześniej w pasie natarcia na Berlin badania historyczne wskazują, że „do dziś zaginionych i poległych jest ok. 1 tys. kolejnych żołnierzy”.

„Zwracamy się z apelem do rodzin żołnierzy wojska polskiego zaginionych na Pomorzu Zachodnim podczas walk w 1945 r. o zgłaszanie się do Bazy i oddawanie materiału genetycznego. Tylko dzięki tworzeniu baz profili genetycznych uda się zidentyfikować zaginionych i przywrócić ich pamięć” - podkreślił genetyk.

W maju br. Prokuratura Rejonowa w Gryfinie wszczęła śledztwo ws. ograbienia zwłok żołnierzy poległych w okolicach Siekierek w czasie II wojny światowej. Szczątki znajdowały się w nieznanej wcześniej i nieoznaczonej mogile, znajdującej się nad brzegiem Odry, gdzie 1945 r. trwały ciężkie walki między siłami niemieckimi a 1 Armią Wojska Polskiego. Po kilku dniach ciężkich walk obrona niemiecka została złamana i droga do Berlina została otwarta. W cztery kwietniowe dni zginęło przy forsowaniu Odry około 2 tys. polskich żołnierzy.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzi ona identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.

Baza zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków prawie 800 ofiar, a w przypadku 300 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". (PAP)

autor: Marta Zabłocka

edytor: Jakub Pilarek

mzb/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL