II wojna światowa

23.08.2010 aktualizacja 12.08.2016

PE: Buzek składa hołd ofiarom nazizmu i stalinizmu

Ribbentrop-MołotowW rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek złożył w poniedziałek hołd ofiarom nazizmu i stalinizmu, podkreślając, że zachowanie pamięci o nich jest najlepszym sposobem na uchronienie się przed powtórką totalitaryzmu.

"Zapomnieć o przeszłości byłoby jak wyrzec się własnej duszy" - oświadczył Buzek drogą komunikatu prasowego wydanego z okazji ustanowionego przed dwoma laty przez PE Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

"Dziś składamy hołd ofiarom zbrodni stalinizmu i nazizmu, ofiarom masowych deportacji i eksterminacji. Nigdy o nich nie zapomnimy" - dodał przewodniczący PE, przypominając, że zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow 71 lat temu było aktem przymierza dwóch najgorszych totalitaryzmów w historii ludzkości.

"Europejski dzień został ustanowiony, by przypominać nam, że wspólna pamięć jest najlepszą gwarancją przeciwko powrotowi do totalitaryzmów. Musimy pielęgnować lekcje wyciągnięte ze wspólnej historii, gdyż pomagają nam one pojednać nasz kontynent poprzez prawdę historyczną, wzajemne zaufanie i szacunek" - uznał Buzek.

23 września 2008 r. PE przyjął oświadczenie, pod którym podpisała się ponad połowa eurodeputowanych, ogłaszając dzień 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Jak napisano w uzasadnieniu, nastąpiło to "celem upamiętnienia ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a jednocześnie ściślejszego zakorzenienia demokracji i wzmocnienia pokoju i stabilizacji naszego kontynentu".

Michał Kot (PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL