Walki o granice II RP

28.10.2018

Pięć nowych szlaków turystycznych na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Strona www.27grudnia.pl Strona www.27grudnia.pl

Do odwiedzenia pięciu nowych szlaków turystycznych wiodących przez miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim zaprasza samorząd regionu. W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

Jak poinformowało biuro prasowe wielkopolskiego samorządu, szlaki zostały pomyślane i przygotowane w formie tzw. questów powstańczych, czyli gier z mapą i instrukcją. Szlaki wyznaczono w Poznaniu w okolicach Jarocina, w Osiecznej, Poniecu i Wronkach. W czasie wędrówki śladami powstania uczestnik rozwiązuje zadania i zagadki, które prowadzą do końcowego punktu, gdzie została ukryta "skrzynia skarbów". Pokonanie całej trasy zajmuje od godziny do ponad trzech godzin.

"Celem questów, czyli gier z instrukcją zawartą w wierszowanych wskazówkach jest odkrywanie dziedzictwa, edukacja historyczna oraz upowszechnianie wyjątkowych miejsc, wyróżniających się krajobrazem i dziedzictwem kulturowym. Gra przypomina podchody lub gry miejskie i zawsze, oprócz celów edukacyjnych, zawiera w sobie element zabawy” – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie pokonywania szlaku biegnącego ulicami Poznania uczestnicy dowiedzą się, jak doszło do wybuchu powstania i jaki był przebieg wydarzeń w pierwszych jego dniach. Szlaki wyznaczono też we Wronkach, w Osiecznej w powiecie leszczyńskim oraz w Poniecu w powiecie gostyńskim. Tam uczestnicy zabawy będą mogli poznać codzienne życie i atmosferę, jaka panowała wśród Wielkopolan podczas powstania.

Dobrą okazją do wycieczki rowerowej w powstańczej atmosferze jest quest jarociński. Trasa o długości ok. 30 km obejmuje Jarocin i okoliczne miejscowości. Wszystkie informacje o szlakach, a także instrukcje dotyczące poszczególnych questów, dostępne są na stronie www.27grudnia.pl

Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL