Inne

12.04.2012 aktualizacja 14.07.2016

Pierwsza dama w Japonii o Korczaku

Przebywająca w Japonii pierwsza dama Anna Komorowska wygłosiła w czwartek na tokijskim Uniwersytecie Josai wykład poświęcony pedagogowi Januszowi Korczakowi. Czwartek to pierwszy dzień wizyty polskiej prezydentowej w Japonii. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, po południu miejscowego czasu pierwsza dama wygłosiła wykład pt. "Janusz Korczak – kochać i służyć". Komorowska zaznaczyła w nim, że jest pod dużym wrażeniem japońskiej uczelni - "prestiżowej, dynamicznej, współpracującej z 70 uczelniami na całym świecie".

Jak mówiła, ogromnie cieszy się, że w Japonii rośnie zainteresowanie krajami Europy Centralnej, w tym także Polską. Zaprosiła też do studiowania na polskich uczelniach.

Komorowska opowiedziała o życiu i pracy Korczaka, który - jak podkreśliła - uważany jest za twórcę praw dziecka. "Jego dokonania – rewolucyjne nie tylko jak na czasy, w których żył – inspirują dziś ludzi na całym świecie. Mam nadzieję, że wielu z was zainteresuje ta ważna i ciekawa postać" - zaznaczyła prezydentowa.

"Z tej niewyobrażalnej tragedii wyrasta dla nas, potomnych, także jakaś lekcja, nadzieja, umocnienie. Janusz Korczak swoim życiem i śmiercią złożył świadectwo, wobec którego trudno być obojętnym. Mówi ono o zwycięskim dobru. Uczy wiary w człowieka. Porusza do działania, służby dla innych. Bez tego nie może istnieć świat" - oświadczyła pierwsza dama.

Jak podkreśliła Komorowska, Korczak był człowiekiem o wielkim sercu, który całe swoje życie poświęcił osieroconym, znajdującym się w trudnej sytuacji dzieciom. Mówiła o tym, że Korczak nie zgodził się opuścić getta i towarzyszył swoim małym podopiecznym do śmierci w komorze gazowej w Treblince.

"Z tej niewyobrażalnej tragedii wyrasta dla nas, potomnych, także jakaś lekcja, nadzieja, umocnienie. Janusz Korczak swoim życiem i śmiercią złożył świadectwo, wobec którego trudno być obojętnym. Mówi ono o zwycięskim dobru. Uczy wiary w człowieka. Porusza do działania, służby dla innych. Bez tego nie może istnieć świat" - oświadczyła pierwsza dama.

W piątek o godz. 14 miejscowego czasu Komorowska zostanie przyjęta na audiencji u cesarzowej Japonii Michiko. Wieczorem weźmie udział w balu charytatywnym promującym Polskę.

W sobotę pierwsza dama odwiedzi ośrodek opieki społecznej Fukudenkai. Spotka się z Polonią i uczniami Szkoły Polskiej w Tokio podczas uroczystości nadania szkole imienia dr. Korczaka.

Niedzielę Anna Komorowska spędzi w mieście Ichinoseki, gdzie spotka się z osobami zaangażowanymi w projekt "Most Solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii".

Następnego dnia pierwsza dama będzie w miejscowości Kesennuma, gdzie rano weźmie udział w uroczystości nadania jednej z sal w miejscowym przedszkolu imienia Janusza Korczaka. Anna Komorowska odsłoni tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Przedszkole, które odwiedzi, zostało odbudowane po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi i tsunami z funduszy zebranych w Polsce przez Polską Akcję Humanitarną. Po południu Komorowska spotka się z dziećmi z przedszkola i władzami lokalnymi.

Wieczorem pierwsza dama będzie uczestniczyć w Tokio m.in. w uroczystym otwarciu projektu Chopin Village. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, celem projektu jest utworzenie na południowej wyspie Shikoku, w turystycznej miejscowości Kuma Kogen, parku tematycznego poświęconego Chopinowi.(PAP)

ann/ eaw/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL