Stan wojenny

13.06.2017

Pierwsza kolekcjonerska moneta dwupoziomowa NBP upamiętnia 35-lecie powstania Solidarności Walczącej

Moneta kolekcjonerska NBP upamiętniająca 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. Fot. PAP/R. Guz Moneta kolekcjonerska NBP upamiętniająca 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. Fot. PAP/R. Guz

Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu pierwszą kolekcjonerską monetę dwupoziomową. Upamiętnia 35-lecie powstania Solidarności Walczącej - podał NBP w komunikacie.

"Po raz pierwszy w polskiej monecie kolekcjonerskiej NBP lustro monety znajduje się na dwóch poziomach" - czytamy w komunikacie.

Awers monety przestawia pękający, rozsadzany godłem polskiego państwa monolit ze słowami z programu i roty przysięgi członków Solidarności Walczącej. "Przypomina on, że to Polska przyczyniła się do skruszenia betonowego muru komunistycznego zniewolenia i odegrała fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego" - zaznaczono.

Na rewersie przedstawiono sylwetkę kobiety malującej znak Solidarności Walczącej.

Autorem projektu graficznego awersu jest Robert Kotowicz natomiast rewersu Jacek Jaśkiewicz. Moneta będzie dostępna - jak podał NBP - w nakładzie do 20 tys. sztuk.

Wywiad

Jak przypomina, cytowany w komunikacie, Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej "Solidarność Walcząca, od powstania w czerwcu 1982 roku, dążyła do obalenia ustroju komunistycznego i przywrócenia niepodległości krajów zniewolonych przez imperializm sowiecki. (...) Nigdy nie została rozbita, pomimo zaangażowania cywilnych i wojskowych służb specjalnych".

Zgodnie z ustawą o NBP, Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej - banknotów i monet; wszystkie one – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 12 lipca. Do obiegu wejdą wówczas monety kolekcjonerskie o nominałach 50 zł i 500 zł z serii Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt I Stary oraz moneta o nominale 20 zł z serii Historia monety polskiej – 100 dukatów Zygmunta III. (PAP)

maja/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL