Europa i świat po 1989 roku

08.07.2017

Pierwsze miejsce z Angoli na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zabytkowe angolskie miasto M'banza-Kongo, pozostałość po przedkolonialnej kulturze Królestwa Kongo, zostało w sobotę wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To pierwsze miasto z tego kraju, które znalazło się na liście.

Podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie, delegaci podkreślali, że M'banza-Kongo reprezentuje na liście ten region Afryki, który jest na niej słabo obecny.

Delegacja Angoli bardzo się cieszyła, na sali obrad rozległy się brawa, powiewały też flagi tego kraju, a w holu ICE Kraków delegaci długo tańczyli i śpiewali.

"Wasza decyzja pozwala władzom Angoli wpisać jej pierwsze miejsce na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa" – mówiła minister kultury Angoli Carolina Cerqueira. Dziękowała prezydentowi tego kraju Jose Eduardo dos Santosowi, a także Africa Heritage Fund, ICOMOS i Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO za wsparcie.

Jak podkreśliła, Angola ma wiele innych cennych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego i będzie kontynuować działania, by udowodnić ich wyjątkową powszechną wartość. „Dzięki wpisaniu M’banza-Kongo będziemy w stanie chronić nasze historyczne dziedzictwo dla całej społeczności tego regionu – Kongo i Gabonu. To pomoże promować pokój między społecznościami” – powiedziała Cerqueira.

M'banza-Kongo było stolicą Królestwa Kongo, które rozpościerało się na terenach dzisiejszej Angoli oraz Demokratycznej Republiki Kongo na długo przed przybyciem portugalskich kolonialistów. Zdaniem historyków Królestwo Kongo powstało na przełomie XIII i XIV w. w dolnym biegu rzeki o tej samej nazwie. Szczyt swojego rozwoju osiągnęło na przełomie XV i XVI w.

Afrykańskie królestwo, nękane najazdami przez różne afrykańskie plemiona oraz rozdzierane wewnętrznymi konfliktami, w kolejnych wiekach popadło w zależność od Portugalii. Przez kilka wieków czerpało znaczne zyski ze sprzedaży niewolników, którzy z Czarnego Lądu trafiali głównie do Brazylii. Niepodległość zyskało w 1975 r., w następstwie wojny Angolczyków przeciwko kolonizatorom.

M'banza-Kongo w XVI w. zaczęło być nazywane Sao Salvador. Nową nazwę miasto zawdzięczało miejscowej katedrze, pod wezwaniem Świętego Zbawiciela (Sao Salvador). W XVI wieku miasto wyludniło się z powodu wojen pustoszących Królestwo Konga. Do pierwotnej nazwy, M'banza-Kongo, wrócono w 1975 r., po ogłoszeniu niepodległości przez Angolę.

Kandydatura usytuowanego w Angoli miasta M'banza-Kongo bazuje na odkryciach archeologicznych zapoczątkowanych po II wojnie światowej. Pozwoliły one zdobyć większą wiedzę o legendarnym afrykańskim królestwie sprzed czasów kolonialnych. W liczącym dziś 174 tys. mieszkańców M'banza-Kongo znajdują się liczne zabytki Królestwa Kongo, m.in. groby władców, ruiny siedziby monarchów, a także pierwszego kościoła.

W 1992 r. M'banza-Kongo odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do Angoli. Głównym celem jego wizyty w tym mieście była wybudowana w 1549 r. z inicjatywy portugalskich kapucynów katedra Świętego Zbawiciela. (PAP)

zat/ aszw/ itm/ wos/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL