Europa i świat po II wojnie światowej

16.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Piotr Stegnij szefem Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia

Dyrektorem Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia został dyplomata i historyk Piotr Stegnij - informuje w środę rządowa "Rossijskaja Gazieta". 67-letni Stegnij to były ambasador Federacji Rosyjskiej w Kuwejcie, Turcji i Izraelu. Był też radcą Ambasady FR w Libii. W latach 1998-2003 kierował Departamentem Historyczno-Dokumentalnym MSZ Rosji, któremu podlega archiwum resortu dyplomacji. W tym charakterze w latach 2000-2003 był współprzewodniczącym rosyjsko-polskiej Grupy ds. Trudnych.

Jest autorem kilku książek poświęconych historii dyplomacji Rosji, w tym wydanego w 2002 roku, kontrowersyjnego dzieła, usprawiedliwiającego rozbiory Polski ("Rozbiory Polski i dyplomacja Katarzyny II 1772, 1793, 1795").

Z inicjatywą utworzenia Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oraz bliźniaczej placówki w Polsce, czyli Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, wystąpiła polsko-rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Ideę utworzenia centrów poparli premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin.

6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia funkcjonuje od czerwca zeszłego roku. Jego pracami kieruje Sławomir Dębski.

Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia, które zgodnie z dekretem Miedwiediewa rozpoczęło działalność 1 stycznia 2012 roku, jest obecnie w fazie organizacji. Prace te mają zakończyć się w połowie roku. Kieruje nimi szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow.

W rozmowie z "Rossijską Gazietą" Stegnij zapowiedział, że Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia "będzie skierowane wyłącznie w przyszłość". "Będziemy szukać nowych form dialogu. Polacy robią już bardzo wiele, stawiając akcent na promowaniu kontaktów młodzieżowych. Akceptujemy to i - naturalnie - będziemy się do tego włączać" - oświadczył.

Celem działania centrów ma być m.in. inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia między Rosją i Polską. Centra mają prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

W rozmowie z "Rossijską Gazietą" Stegnij zapowiedział, że Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia "będzie skierowane wyłącznie w przyszłość". "Będziemy szukać nowych form dialogu. Polacy robią już bardzo wiele, stawiając akcent na promowaniu kontaktów młodzieżowych. Akceptujemy to i - naturalnie - będziemy się do tego włączać" - oświadczył.

Mówiąc o planach jego placówki na najbliższą przyszłość, Stegnij zauważył, że rok 2012 jest rokiem jubileuszowym. "Jest to 1612 rok (wypędzenie wojsk polskich z Moskwy - PAP). Rosarchiw przygotowuje wielką rosyjsko-polską konferencję. Podłączymy się do niej. Jest też temat 1812 roku (wyprawy Napoleona przeciwko Rosji - PAP) i roli polskiego legionu" - wskazał.

Stegnij poinformował, że Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia uruchomi też własną stronę internetową "z akcentem na interaktywność i trudno dostępne materiały archiwalne". "Jest to nasze pierwszoplanowe zadanie" - podkreślił.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ bk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL